Kanada to jeden z największych na świecie producentów i eksporterów żywności, a jej rolnictwo przeszło przez typowe zmiany XX wieku. Sektor produkuje coraz więcej i taniej, zatrudniając coraz mniej ludzi. Nie przypomina rolnictwa europejskiego ani polskiego. Trudno o to zresztą, gdy rozwijane jest w kraju 32 razy większym od Polski, w którym dominują wielkie gospodarstwa rolne, ale grunty rolne zajmują tylko 8 proc. powierzchni kraju.

KILKA LICZB

Samo rolnictwo i przemysł spożywczy odpowiadają tu łącznie za 8 proc. kanadyjskiego PKB, ziemie rolne zajmują 8 proc. powierzchni kraju. Kanada dzieli się na 10 prowincji i trzy terytoria, dla rolnictwa najważniejsze są: Saskatchewan, Alberta, Manitoba oraz w dolinie rzek św. Wawrzyńca oraz Saguenay.

Kanadyjskie rolnictwo intensywnie się ostatnio rozwija, rosną też jego dochody. Główną siłą napędową rolnictwa jest rosnąca produkcja bydła i trzody chlewnej oraz uprawy zbóż. Łączne dochody w 2014 r. osiągnęły ok. 14 mld dolarów, czym pobiły o 10 proc. rekordowy rok 2013 - podliczył raport o rolnictwie rządu Kanady.

Kanada jest piątym eksporterem produktów rolnych i rolno-spożywczych po Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach (z udziałem 3,6 proc.). W 2014 r. eksport żywności wzrósł o 12 proc. w stosunku do poziomu z 2013 r. i wyniósł 51,5 mld dolarów. Kanada eksportuje blisko 60 proc. swojej produkcji rolnej w formie przetworzonej lub jako surowce. Krajem docelowym są zwykle Stany Zjednoczone (51,4 proc.), potem Chiny (9,2 proc.), Japonia, UE i Meksyk. W tym samym roku Kanada, jako szósty importer na świecie, sprowadziła żywność o wartości 39,4 mld dolarów.

W 2014 r. rolnicy zarobili łącznie rekordowe 55,7 mld dolarów. Zwłaszcza zyski z produkcji wołowiny rosły pięć lat z rzędu. Ogólnie w ciągu 10 lat wpływy z rynku zbóż i roślin oleistych wzrosły o ponad 160 proc. W tym samym czasie mocno wzrosły również koszty eksploatacyjne, nawet o 47 proc., ze względu na rosnące ceny nasion, nawozów, wapna, bydła, drobiu i paliw. Kanadyjskie rolnictwo jest w pewnym zakresie subsydiowane, wsparcie w latach 2015-2016 jest szacowane na 5,3 mld dolarów kanadyjskich. W tym samym okresie rząd wydał na badania, rozwój i innowacje w rolnictwie blisko 650 mln dolarów kanadyjskich.

CO SIEJĄ KANADYJCZYCY?