PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rozpoczęła się manifestacja rolników z NSZZ "Solidarność"

Rozpoczęła się manifestacja rolników z NSZZ "Solidarność"

Autor: PAP

Dodano: 19-02-2015 10:46

Tagi:

Grupa kilkuset rolników z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych wyruszyła w czwartek ok. godz. 10 spod Torwaru w Warszawie. Mają przejść pod budynek Sejmu, potem pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Rolnicy domagają się m.in. odszkodowań za straty spowodowane przez dziki.O godz. 11 również spod Torwaru mają wyruszyć przedstawiciele OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Według organizatorów w marszu tym ma wziąć udział nawet 10 tys. osób.

Przedstawiciele rolniczej "Solidarności" wyruszyli spod Torwaru i mają przemaszerować ulicami: Łazienkowską, Górnośląską i Wiejską pod budynek Sejmu, gdzie prawdopodobne zostanie złożona petycja. Dalej ulicami Wiejską, Piękną mają przejść pod KPRM w al. Ujazdowskich.

Uczestnicy manifestacji przyjechali do Warszawy autobusami, które zaparkowały na parkingu przy Torwarze. Nie widać ciągników. Manifestujący trzymają biało-czerwone flagi oraz transparenty, na których napisano m.in.: "Żeby Polska w siłę rosła, trzeba wodza, a nie osła" (z wizerunkiem ministra Marka Sawickiego na taczkach), a także "Frajer jest tylko jeden".

Rolnicy niosą też zielone flagi NSZZ "S". Skandują "PSL i PO to dla Polski samo zło" oraz "Chłopi razem". Wśród manifestujących są też przedstawiciele Ligi Obrony Suwerenności.

Organizacje rolnicze zapowiadają ustawienie przed KPRM miasteczka namiotowego.

"Zielone miasteczko - czy to się pani premier będzie podobało, czy nie - i tak powstanie" - powiedział w środę szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Jak dodał, to, czy miasteczko powstanie na trasie przejazdu samochodów, będzie zależało od liczby uczestników. "Nie będziemy patrzeć na przepisy, takie czy inne. Rolnicy są zdeterminowani. Ta walka musi być wygrana, my musimy swoje wywalczyć" - dodał.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor mówiła wcześniej w środę, że jeżeli związkowcy rozbiją miasteczko wbrew przepisom prawa, "prawdopodobnie spotkają się z sankcjami ze strony zarządu drogi". "Tak jak w podobnych przypadkach zostaną sfotografowane te miejsca, sfilmowane i potem wyliczona ewentualna kara" - powiedziała Gawor.

Protestujący rolnicy domagają się odszkodowań za straty w uprawach spowodowane przez dziki oraz interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka oraz zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Izdebski podkreślał w poniedziałek, że protest zakończy się, jeżeli spełniony zostanie jeden z warunków związkowców: podpisane zostanie porozumienie, minister rolnictwa złoży rezygnację ze stanowiska lub zostanie zdymisjonowany.

Rząd we wtorek zgodził się na dodatkową pomoc dla rolników z woj. podlaskiego poszkodowanych przez dziki; przeznaczył na to 6,1 mln zł.

Rolnicy protestują w czwartek nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. W Wielkopolsce - w Gorzyniu na drodze nr 24 łączącej Poznań i Pniewy z województwem lubuskim, tam rolnicy zaczęli się gromadzić przed godziną 10. W ciągu dnia planowane są protesty także w dwóch miejscach na północy regionu: na drodze nr 11 w Gościejewie - między Obornikami a Chodzieżą, oraz w m. Podgaje na odcinku z Piły w kierunku Szczecinka i Chojnic.

Również w Podlaskiem w kilku miejscach kierowcy mogą spodziewać się w czwartek utrudnień w ruchu po drogach krajowych i wojewódzkich. Np. Samoobrona organizuje blokadę na drodze krajowej nr 8 w Suwałkach, a także w Szypliszkach, Piątnicy, Kuziach i Piszu (województwo warmińsko-mazurskie). Jej akcje, których celem jest poparcie dla protestujących w Warszawie, rozpoczną się o godz. 10 i potrwają do 15, a ich uczestnicy mają blokować ruch chodząc po przejściach dla pieszych.

W Podlaskiem zapowiadane są też podobne blokady w Dąbrówce Kościelnej oraz w Wiźnie, między Jeżewem Starym a Piątnicą.

Świętokrzyscy rolnicy wspierani przez przedstawicieli Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych planują protest w miejscowości Krzyż, na jednej z dróg wojewódzkich w powiecie kazimierskim. Dwugodzinna pikieta ma rozpocząć się o godz. 11. Protestujący będą przechodzili przez drogę, a co kilkanaście minut będą przepuszczali kierowców podróżujących trasą - zapowiedział przedstawiciel organizacji, Włodzimierz Wiertek.

Jak poinformował Rafał Sułecki z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, w czwartek utrudnień można się spodziewać na drodze krajowej nr 63 w Nurze (powiat ostrowski). Podobnie jak w środę rolnicy będą w czwartek blokowali trasę do godz. 15. W Ceranowie i w Kosowie Lackim policjanci kierują ruch objazdami drogami powiatowymi nr 695 i 627. Od godz. 11 utrudnienia mogą pojawić także Makowie Mazowieckim, gdzie rolnicy zapowiedzieli przejazd kilkudziesięciu ciągników przed Starostwo Powiatowe.

Kilkudziesięciu rolników od godz. 10 blokuje ruch na ul. Grunwaldzkiej w Piszu na Mazurach, która jest fragmentem dróg krajowych nr 58 i 63. Mają przez ok. 4 godziny przechodzić po pasach dla pieszych, policja zorganizowała objazdy. Według przedstawiciela piskich rolników Antoniego Dąbrowskiego, podobne blokady zorganizowano w czwartek na Suwalszczyźnie, żeby protest "był odczuwalny w całej północno-wschodniej Polsce". "Specyfika pracy rolnika nie pozwala nam jechać swobodnie na cały dzień do Warszawy. Mam 90 krów. Co 12 godzin muszę je wydoić, a w międzyczasie nakarmić i oporządzić stado. Łatwiej poświęcić kilka godzin na protest blisko domu" - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • rolnik 2015-02-20 20:40:55
  Ze obecny rząd i koalicja rządząca ma nas w 4 literach to widać ale pytanie jaka partia lub ugrupowanie będzie obchodzić nasz los?
  Ja takiej nie widzę
  I to jest najgorsze...
 • inż. rolnik z woj. podlaskiego 2015-02-20 08:40:16
  Dominującym żądaniem w proteście rolników z całej Polski jest niedopuszczenie do wprowadzenia w życie ustawy zezwalającej na zakup ziemi od miesiąca maja 2016 roku.
  Tyle Polski - ile polskiej Ziemi.........
  Jako przykład podaję, że w woj. zachodnio-pomorskim w powiecie Pyrzyce dotychczas znanymi nam polakom metodami (na słupa i na spółki z kapitałem zagranicznym) zostało sprzedane obcokrajowcom 50% gruntów ornych; a miejscowi rolnicy od kilku lat, którzy chcą powiększać swoje gospodarstwa nie maja szans na zakup.............
  Polska Ziemia - dla polskich rolników i basta......................
  Jeżeli rzad nie spełni tych oczekiwań to już czas go zmienić i wybrać 100 posłów, którzy będą służyć narodowi, a nie tak jak jest teraz 500 posłów i jeszcze druga izba, które służą sobie i podejmują ustawy wprowadzające destrukcje Państwa Polskiego....
  Precz z takimi rządami.....Polska na sterach władzy potrzebuje ludzi odpowiedzialnych, którzy odwrócą bieg spraw prowadzonych dotychczas przez te Poooooooo rządy.........
  Tak nam dopomóż Bóg.
 • z.. 2015-02-19 22:21:33
  Facet, te dziki, to embargo ...ech.....
  PROBLEM jest podstawowy...nie ma rządu w każdej jednej dziedzinie...NAWET most pod którym biegnie informacja do Ministerstwa Obrony Narodowej nie jest monitorowany.....
  Nowy PROW został tak zagmatwany (nie na potrzeby unii), żeby poróżnić rolników..
  Ilość biurowych do tworzenia ciamciaramci rośnie...skoro jest tylu biurowych DLACZEGO nic nie jest poukładane, przecież teoretycznie ma kto....ale ilość nie przekłada się w sens i jakość...zwiększa tylko głosujących.
  Panie Price670 ZAPEWNIANO nas, że po kilku latach osiągniemy ten sam status co rolnik starej unii.......PROSTE.......rolnik frajer bo uwierzył rządowi swojego kraju i zagłosował na unię, na ? MARZENIA....a rzad ma go w D.....
  A unia to SLOGAN (dla mnie sprzedajna dziw...a).
  Nie mam świń, nie mam kwot mlecznych, nie mam kwot buraczanych... nie mam kredytów bankowych...jestem rolnikiem...... ....
 • rolnik 2015-02-19 22:13:48
  PO i PSL nie mają już poparcia w Polskich rolnikach
  ,niech szykują się do odejścia
 • parody 2015-02-19 21:57:57
  @dynamo rolnictwo to nie przemysł jak zamkne biznes na 2 lata dopóki sytuacja się nie poprawi to juz nie bede miał do czego wracać, ale ty tego nie zrozumiesz...

  @goni Wolelibyśmy zeby odszedł Sawicki i reszta rzadu
 • Price670 2015-02-19 21:43:22
  Niektórzy rolnicy też nie powinni się wypowiadać. Wstyd i kpina poprostu. Żeby nie było że jestem miastowy. Jestem rolnikiem też skorzystałem z PROW pracuje jak każdy inny i nie mam 1000 ha. A problemy wielu wielu to ich sama wina jak nikogo innego ale jak ktoś pisze że przeinwestowali bo kupili za duże ciągniki czy coś to zaraz prawda w oczy kole! A kto ceny ziemi wywindował do 100 tys? No kto? zachłannicy co ciągle im mało? Mało zarabiacie? to po cholere bierzecie maszyny na kredyty skoro teraz każdy marudzi że trzeba je spłacać?! wybaczcie ale takie głupie tłumaczenie to jest na poziomie przedszkolaków. A kto wam kazał na hurra wymieniać cały sprzęt kombajny ciagniki przyczepy pługi wszystko nowe wszystko najdroższe bo sąsiad ma overum to ja kupie lemken tak ? a teraz pretensje to wszystkich bo z czego ja będę spłacał? wahania cen były są i będą taki jest rynek na całym świecie!! po co kupujesz ziemie za 80 czy za 100 a potem jedziesz płakać że nie masz za co płacić kredytu. liczy się logiczne myślenie i przemyślane trafne inwestycje. a nie 50 ha i john deere 200km w najwyzszym wyposazeniu bo połowa zwrotu będzie. śmiechu warte. teraz wielu płacze zobaczycie w 2020.... wtedy ziemia nie będzie po 100. myśle że wróci wtedy do pierwotnej ceny czy np 10. bo za 100 to się nie wróci za waszego życia. Najbardziej denerwujące w polskim rolnictwie jest to że coraz wieksza interwencja ludzi z poza tej dziedziny i bardzo duzo biurokracji. Ale za to że nie stać kogoś płacic kredytu to może płakać do lustra. skoro nie potrafi się utrzymać niech sprzeda trochę ziemi niech zamieni sprzęt na trochę tańszy i tyle. Ale zaraz będzie wrogi odzew na mój komentarz ale naszczęście tylko tych którzy maja problem który opisałem wieć....pozdowienia
 • maxio 2015-02-19 20:34:48
  Brawo sołtys ,,a do pana panie Roxi ,,słuchaj pan uważnie , jak się skończą dopłaty to chlebka za 2 zeta pan nie kupisz,, tylko za ten sam chlebek za bulisz pan 100 zeta,,i z każdym towarem spożywczym tak będzie ,, tłumaczę jak krowie na miedzy ...do wszystkich miastowych ,,,
 • Sołtys 2015-02-19 20:08:12
  miastowi anty rolniczy proszeni są o nie wypowiadanie się z powodu braku wiedzy w dziedzinie
 • krzak 2015-02-19 19:57:18
  Przysłowie mówi, że ,,ryba się psuje od głowy". A niestety w Polsce ta głowa nadaje się do (...) a nie do zarządzania krajem. gdzie się podziały te głoszone te szumne ideały np: kompetencji rządzących, koniec z przywilejami władzy itp, itd. Dzisiaj w dobie komputerów jest kilkakrotnie więcej urzędników niż ich było w roku 1938 = ok. 138 tys., w roku 1989 =ok. 190 tys. a obecnie ponad 1 milion. Przywileje władzy się zwiększyły a nie zmniejszyły. Polska ma więcej posłów niż znacznie większe Stany Zjednoczone, ma tyle samo senatorów- pytanie po co? Niektórzy wytykają rolnikom dopłaty i zachodnie ciągniki. Jakie można było kupić? Polskie Ursusy skutecznie rozpieprzono jak również wiele innych zakładów przemysłowych. Na sprzedaży ciągników zachodnich polskim rolnikom zarobił nie kto inny jak przemysł krajów zachodnich. Dzięki dopłatom ceny maszyn rolniczych w Polsce są często wyższe niż w ich rodzimych krajach. Polski przemysł na tym wiele nie zarobił bo władza go rozpieprzyła, a obywatele muszą szukać pracy za granicą. Niektórzy przywołują przykład rolnictwa w USA. Rząd tego kraju dba o to aby produkty żywnościowe były dostępne dla obywateli! Jest faktem, że jest ono tam inaczej zorganizowane, znacznie lepiej niż w UE. Jest mniej biurokratycznych barier, urzędy finansowe są nastawione na pomaganie podatnikom a nie ich karanie, farmerzy maja inne udogodnienia jak np. ulgi podatkowe przy zakupie środków produkcji. Nie dziwię się, że ludzie mają dosyć; arogancji władzy, kolesiostwa, nepotyzmu i niekompetencji.
 • dynamo 2015-02-19 18:09:56
  Jestem rolnikiem i nie rozumie tych co protestują jak się coś nie opłaca nie produkuję i uważam że polskie rolnictwo to prawdziwe ma się dobrze może nie opłaca się wszystko zawsze ale to chyba normalne na rynku ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.247.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!