Stany Zjednoczone oprócz Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (TTIP), w którym swój udział ma także nasz kraj, negocjują jednocześnie Partnerstwo Transpacyficzne (TPP). W porozumieniu TPP udział bierze 12 państw mających dostęp do Pacyfiku.

Tymczasem negocjacje TPP utknęły, bowiem USA nie chce znieść ceł na część produktów rolnospożywczych, w tym na cukier, donosi FAMMU/FAPA za Reuters. Naciska na to mocno Australia, która jest trzecim na świecie jego eksporterem. Cukier został wyłączony z bilateralnego porozumienia o wolnym handlu między USA a Australią z 1994 roku cukru. Australijczycy mają kwotę eksportową na 87 tys. ton, a chcieliby na 200 tys. ton.

Mówi się, że Amerykanie nie zrezygnują z ochrony rynku cukrowniczego. Mogliby jednak pójść na pewne ustępstwa, gdyby Kanada zdecydowała się liberalizację rynku produktów mleczarskich i świeżych produktów, ale ta nie chce tego zrobić. Australia i Nowa Zelandia silnie naciskają na pełną liberalizację. USA oprócz rolnictwa chcą chronić praw własności intelektualnej w sektorach farmaceutycznym, technologicznym i rozrywkowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!