Jarmark Agroturystyczny to jedna z największych imprez plenerowych odbywających się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Co roku bierze w nim udział ponad 100 gospodarstw agroturystycznych i kilka tysięcy turystów. Festyn w Tokarni to niepowtarzalna okazja do degustacji i zapoznania z regionalnymi potrawami. W niedzielę poznamy w skansenie laureatów konkursu kulinarnego, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Wiejskie Fit".

- Zgłoszono do niego ponad 40 potraw, m.in.: zupę krem z pokrzywy, fit pasztet z warzyw, pasztet z cieciorki, gołąbki folwarczne, zupa Kozia Broda, kugiel radoszycki i wiele innych przysmaków - powiedziała rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej (współorganizatora jarmarku) Beata Ryń.

Została rozstrzygnięta druga edycja konkursu na ludową zabawkę - "Świętokrzyski EtnoGadżet". W tej konkurencji rywalizowało ponad 20 produktów, m.in.: koszyk z rogożyny, album na zdjęcia z papieru czerpanego w oprawie drewnianej, niezbędnik z drewna, ocieplacz na kubek i zakładki do książek.

Ożywiona została podczas jarmarku zabytkowa kuźnia z Radoski. Jak dawniej wykuwano narzędzia rolnicze zaprezentował kowal Bronisław Pieliński.

Na brak wrażeń nie mogli narzekać także najmłodsi, dla których przygotowano specjalną strefę zabaw. - Znajdzie się w niej 'dizajnerski las' ze zwierzakowym torem i leśnym labiryntem oraz dźwiękonośnymi tubami, bilard nożny, mega chińczyk, domino, warsztaty garncarskie, kaligrafii i lakowania z Osadą Średniowieczną. Można było także spróbować swoich sił w wyścigu na miotle i dojeniu krowy - dodała Ryń.

Jak zwykle jarmarkowi towarzyszyłbogaty program artystyczny: Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Kielce, kapela "Jędrusie" i zespoły ludowe z regionu świętokrzyskiego. Festyn zakończy koncert Zenona Martyniuka.

Podobał się artykuł? Podziel się!