Jak poinformowała w środę rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda, pieniądze trafią do czterech powiatów i 10 gmin.

Wśród powiatów największe wsparcie otrzyma powiat kielecki - 2 mln zł. Powiaty jędrzejowski i opatowski dostaną po 1 mln zł, a skarżyski - 800 tys.

Spośród gmin najwyższe promesy, o wartości 1 mln zł, otrzymają trzy gminy położone we wschodniej części powiatu kieleckiego: Bieliny, Górno, Masłów. Największe straty, głównie w infrastrukturze i rolnictwie, spowodowały nawałnice i gradobicia, jakie przeszły nad tym regionem 31 maja i 5 czerwca.

Po 700 tys. zł trafi do Skarżyska-Kamiennej oraz Łagowa (pow. kielecki). Na półmilionowe wsparcie może liczyć Chmielnik (pow. kielecki) oraz położona na południu regionu gmina Bejsce (pow. kazimierski). 350 tys. zł trafi do Gnojna (pow. buski), 300 tys. zł do Strawczyna (pow. kielecki) i 250 tys. zł do Daleszyc (pow. kielecki).

Jak przypomniała w środowej rozmowie z PAP wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, "to kolejna transza promes przyznana świętokrzyskim samorządom po wiosennych nawałnicach". Na początku lipca wsparcie w wysokości 6 mln zł otrzymały dwa powiaty i siedem gmin z południowej części województwa świętokrzyskiego.

W maju i czerwcu br. nad województwem świętokrzyskim przeszły nawałnice z intensywnym deszczem i gradem. Najpoważniejsze skutki gwałtownych zjawisk atmosferycznych odczuły miejscowości położone w powiatach: skarżyskim, kieleckim, starachowickim oraz kazimierskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!