Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej tzw. konferencyjnej pn.„Rozwój Obszarów Wiejskich, a Samorząd Rolniczy Podkarpacia – teraźniejszość i przyszłość” wykład na temat „Kwestia agrarna a Wspólna Polityki Rolnej” przedstawił  prof. dr hab. Andrzej Czyżewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a temat „Przyrodnicze i organizacyjno-ekonomiczne uwarunkowania konkurencyjności polskiego rolnictwa” omówił prof. dr hab. Stanisław Krasowicz z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Wykłady te wywołały dyskusję nad skutkami Wspólnej Polityki Rolnej. Zwracano uwagę zarówno na pozytywne jak i negatywne skutki tej polityki oraz na problemy które należy rozwiązać w najbliższym czasie.

Omawiając „Miejsce samorządu rolniczego w rozwoju wsi i rolnictwa podczas drugiej, oficjalnej części Jubileuszu Stanisław Bartman prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej przedstawił sprawy które udało się w skali kraju samorządowi rolniczemu w ostatnim czasie pozytywnie rozwiązać. - Cieszę się, że udało się wywalczyć dodatkową dopłatę dla rolników do owoców miękkich, dodatkowo nasi hodowcy dostali dopłatę do krów i owiec. Doprowadziliśmy także do tego, że młody rolnik chcący skorzystać z wsparcia z UE, nie musi wylegitymować się średnią krajową wielkością gospodarstwa, ale średnią wojewódzką, która jest znacznie niższa od średniej krajowej. W ostatnim czasie zmieniliśmy zasady naliczania pomocy dla gospodarstw niskotowarowych w razie śmierci jednego z małżonków – mówił prezes Bartman. 

Jubileusz to czas podsumowań, dlatego też 15 lat działalności odrodzonego samorządu rolniczego stało się okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, Odznaki Podkarpackiej Izby Rolniczej im. św. Izydora Oracza oraz okolicznościowych grawertonów dla instytucji na co dzień współpracujących z Podkarpacką Izbą Rolniczą. Dzień obchodów jubileuszowych był też doskonałą okazją do złożenia podziękowań wszystkim działaczom którzy przez te 15. lat tworzyli samorząd rolniczy. - Serdecznie dziękuję wszystkim, którym na sercu przez te wszystkie lata leżało dobro rolników i rolnictwa oraz parlamentarzystom, dzięki którym wiele rolniczych spraw udało się pozytywnie rozwiązać – mówił prezes Bartman wręczając kolejne odznaczenia.

Wspólnie z delegatami oraz przedstawicielami Zarządów izb poprzednich kadencji w obchodach Jubileuszu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz szefowie wojewódzkich instytucji rolniczych.

  Podobał się artykuł? Podziel się!