PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

155 produktów wyróżnionych w Poznaniu znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”

155 produktów wyróżnionych  w Poznaniu znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 26-09-2017 09:04

155 produktów wytwarzanych przez niemal 60 przedsiębiorców zostało wyróżnionych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”. Uroczysta gala wręczenia znaków „PDŻ”, z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, odbyła się w poniedziałek w Poznaniu.W uroczystej gali w trakcie targów Polagra Food na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich obecna była także m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, przedstawiciele rządu i parlamentarzyści.

Znak "PDŻ" - "Poznaj Dobrą Żywność" przyznawany jest wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego produktu, odznaczającego się przede wszystkim wysoką jakością. Znak "PDŻ" przyznawany jest produktom na trzy lata.

- Już po raz 33. tutaj w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotykają się przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego z kraju i ze świata. Prestiż tych targów sprawia, że są one najważniejszą imprezą tego typu w naszej części Europy. Dlatego też od lat organizujemy w tym czasie galę programu +Poznaj Dobą Żywność+ - programu, który niezmiennie służy informowaniu konsumentów o produktach żywnościowych wysokiej jakości oznaczonych znakiem "PDŻ - podkreślił podczas uroczystości minister Jurgiel.

Jak dodał, "bezpieczeństwo żywnościowe Polaków jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo w znaczeniu ilościowym, jak i o bezpieczeństwo w zakresie jakościowym".

Minister wskazał, że polskie produkty są cenione zarówno za wysoką jakość, jak i walory smakowe. Przypomniał, że od początku funkcjonowania programu "Poznaj Dobrą Żywność" wyróżniono ponad 1500 produktów wytwarzanych przez blisko 200 producentów.

- Cieszy fakt, że te produkty są już dobrze widoczne na półkach sklepowych i są rozpoznawalne przez konsumentów. Cieszy również zainteresowanie samych producentów, gdyż jest to program dobrowolny i to oni sami zgłaszają swoje wyroby do oceny przez wybitnych specjalistów - podkreślił Jurgiel.

Podczas poniedziałkowej gali znaki "Poznaj Dobrą Żywność" otrzymało 57 przedsiębiorstw dla 155 produktów. Znaki przyznano w 9 kategoriach, w tym: mleko i produkty mleczne, miody, ryby i ich przetwory, wyroby cukiernicze i ciastkarskie oraz pieczywo, a także mięso i przetwory mięsne.

Minister Jurgiel zaznaczył podczas uroczystości, że "to dzięki takim firmom i wyrobom rozwija się nasz przemysł rolno-spożywczy i rolnictwo". - Efektem tego rozwoju jest stale rosnący eksport polskich produktów rolno-spożywczych, którego wartość osiągnie w bieżącym roku ponad 25 mld euro - dodał.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do uczestników wydarzenia podkreślił, że gala wręczenia znaków "Poznaj Dobrą Żywność" już na stałe wpisała się do kalendarza "ważnych i cenionych przedsięwzięć w branży rolno-spożywczej".

- Sektor spożywczy jest strategicznym obszarem w zakresie rozwoju naszej gospodarki. Polska żywność słynie z dobrej jakości i walorów smakowych. Doceniają ją nie tylko nasi rodacy, ale również klienci spoza granic kraju. Polscy konsumenci coraz bardziej szukają rodzimych wyrobów i świadomie po nie sięgają. (...) Nie do przecenienia są zatem wszelkie inicjatywy promujące wśród klientów dobrą markę oraz wyjątkowość polskich wyrobów - napisał w liście marszałek.

- Od lat program "Poznaj Dobrą Żywność" pełni ważną rolę, informując i pomagając konsumentom w wyborze odpowiednich artykułów. Pełni również funkcję motywacyjną dla przedsiębiorców, którzy poprzez wdrażanie systemów jakościowych oferują sprawdzone, wartościowe produkty. Konsekwencją tego jest wzrost zaufania klientów do polskich firm z branży spożywczej - zaznaczył.

Gala wręczenia znaków "Poznaj Dobrą Żywność" odbyła się podczas trwających od poniedziałku w Poznaniu targów Polagra Food, Polagra Tech i Polagra Gastro. Łącznie na terenie MTP swoje produkty prezentuje 900 wystawców z 36 państw. W trakcie tegorocznych targów organizatorzy spodziewają się 50 tys. zwiedzających.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!