PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

33 lata od podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

Porozumienie zakończyło strajk rolników i otworzyło drogę do rejestracji NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.Poseł Andrzej Szlachta (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) przypomniał w swoim oświadczeniu 33. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

„W minioną niedzielę, 16 lutego 2014 r., odbyły się w rzeszowskiej katedrze uroczystości z okazji podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w 1981 r. – przypomniał. – Organizatorami tych uroczystości byli rolnicy i działacze NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Uroczystości rozpoczęła msza św., której przewodniczył ks. infułat Stanisław Mac. Przewodnictwo to nie było przypadkowe. To właśnie ks. Stanisław Mac jako budowniczy rzeszowskiej katedry i jej wieloletni proboszcz gromadził w katedrze działaczy „Solidarności” i całą opozycję w trudnych czasach budowy struktur wolnych związków zawodowych, w stanie wojennym i po 1989 r. W swoim porywającym kazaniu nagrodzonym gromkimi brawami apelował o obronę polskiej ziemi, o obronę wartości, o jedność polskich rolników i wszystkich środowisk prawicowych i niepodległościowych.

W uroczystościach oprócz rolników i związkowców wzięli udział parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z wicemarszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, samorządowcy z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, mieszkańcy Rzeszowa i reprezentanci z całego Podkarpacia.

Po mszy świętej odbyła się w sali papieskiej rzeszowskiej katedry konferencja na temat współczesnych problemów polskiej wsi. Rolnicy i związkowcy z niepokojem obserwują obrót polską ziemią i jej wykup przez obcokrajowców. Artykułowali nierówne traktowanie polskich rolników przez Unię Europejską w zakresie dopłat unijnych. Wyrażali swoje oburzenie w związku z przyjętą ostatnio przez Sejm RP ustawą o lasach.

Występujący podczas konferencji historyk IPN przypomniał przebieg fali strajków chłopskich sprzed 33 lat. To właśnie w Rzeszowie w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. podpisano między strajkującymi rolnikami a władzami PRL porozumienie, którego następstwem było porozumienie o zawieszeniu strajku w Ustrzykach Dolnych. Jednak na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych związkowcy czekali do 12 maja 1981 r.

Dziś z okazji 33. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich składam wszystkim ówczesnym działaczom związkowym serdeczne podziękowania za walkę o swoje prawa.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • PM 2014-02-21 16:44:03
    Ciekawe kiedy i kto wyjaśni śmierć Piotra Bartoszcze.
    Ciekawe, kto z czytelników FARMErA go pamięta.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!