Na konkurs prace nadesłało 26 osób z całego kraju. Łącznie jury poddało ocenie 144 pisanki. Musiały one spełniać wymogi konkursowe. Podstawowym było wykorzystanie do zdobienia jajek technik i motywów tradycyjnych, gdyż ideą tego przeglądu jest kultywowanie i ratowanie od zapomnienia świątecznych zwyczajów.

W technice batikowej pierwsze miejsce zajęła Anna Misiło-Bodnar z Olsztyna; w batikowo-szpilkowej Teresa Drapała z Tychów. Laureatką w kolejnej z technik - drapanej została gorzowianka Elżbieta Krupa, a za najlepsze pisanki wykonane w technikach mieszanych uznano prace Olgi Palecznej z Gliwic.

Ponadto komisja konkursowa postanowiła ponadto przyznać wyróżnienia dla Anny Farańczuk z Olsztyna i Ireny Maksymczak z Przemkowa.

- Pisanki nadesłane na konkurs są silnie osadzone w tradycji i reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Mnie osobiście cieszy, że biorą w nim udział nowi uczestnicy, jak również osoby wierne konkursowi już od wielu lat - powiedział PAP przewodniczący jury, etnograf z Muzeum Lubuskiego dr Mirosław Pecuch.

Dodał, że na wystawie przygotowywanej w zabytkowym Spichlerzu przy ul. Fabrycznej (obiekt gorzowskiego muzeum - PAP) zostaną zaprezentowane wszystkie prace nadesłane na konkurs. Otwarcie ekspozycji nastąpi w Niedzielę Palmową o godz. 15. Będzie można ją oglądać do końca kwietnia br.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. Fundatorem nagród jest miasto Gorzów Wlkp. 

Podobał się artykuł? Podziel się!