Początek expose premiera w części poświęconej rolnictwu to niewątpliwy ukłon w stronę mieszkańców wsi i ich ciężkiej pracy.

Donald Tusk, premier – „Rolnicy, szerzej mówiąc – mieszkańcy wsi, mają prawo do szacunku i godnego traktowania. Koniec z przedstawianiem wsi jako balastu naszej gospodarki.” Potem przyszła kolej na szczegóły. Polityka rolna nowego rządu ma się opierać na 5 filarach. Pierwszy z nich to aktywna postawa wobec Komisji Europejskiej oraz obrona dopłat bezpośrednich. Drugi to usprawnienie pracy rządowych agencji wypłacających unijne subwencje rolnikom. Potem przyszła kolej na ekologiczną żywność oraz biopaliwa. W końcu padła także oczekiwana zapowiedź reformy KRUS-u.

– „Zapewniamy, że reforma systemu ubezpieczeń rolniczych dokonywać się będzie z pełnym poszanowaniem zasad dialogu społecznego, w tym dialogu z organizacjami społecznymi i zawodowymi rolników.” – mówił dalej premier Donald Tusk.

Opozycja zapowiedziami swoich następców nie była zaskoczona. Zaskoczeniem nie była też krytyka.

Jacek Bogucki, poseł PiS, były wiceminister rolnictwa – „Boję się, że w polityce rolnej nie zobaczymy niczego nowego, natomiast niepokojące są zapowiedzi związane z reformą ubezpieczeń rolniczych.”

– „Ja się bardzo cieszę, ze mamy premiera, który jako jeden z nielicznych premierów, wie ile kosztuje chleb, wie ile kosztują jajka, wie ile kosztuje mleko, ale w swoim expose na pewno mnie nie przekonał.” – mówi Wojciech Pomada, poseł LiD

Przedstawiciele rolniczych związków zawodowych byli zadowoleni, że reforma KRUS-u będzie z nimi konsultowana. Chwalili też premiera za zapowiedź obrony Wspólnej Polityki Rolnej.

Władysław Serafin, Kółka Rolnicze – „Ta stanowczość wobec Unii Europejskiej uważam, że Polska, jeżeli chce osiągnąć sukces w rolnictwie, to musi być zdecydowana i stanowcza, szczególnie w nadchodzącym okresie głębokiej europejskiej debaty nad zmianą Wspólnej Polityki rolnej.”

Rząd Donalda Tuska zdobył większość sejmową. Teraz czas na realizację zapowiedzi.


Polityka rolna Rządu Donalda Tuska:

1. Obrona Wspólnej Polityki Rolnej

2. Ułatwienia w dostępie do Unijnych Funduszy

3. Ekologiczna żywność

4. Biopaliwa

5. Reforma KRUS

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!