PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

„Wieś w malarstwie polskim" w zielonogórskim muzeum

Autor: PAP

Dodano: 05-03-2014 10:56

Tagi:

50 płócien 38 malarzy polskich, których uwiodła tematyka wiejska, będzie można obejrzeć na wystawie pt. "Wieś w malarstwie polskim", którą przygotowuje Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wernisaż odbędzie się w piątek 7 marca.- Zielonogórska wystawa wpisuje się w obchody Roku Kolbergowskiego, a jej przemyślana ekspozycja staje swoistym źródłem poznania życia na wsi polskiej za czasów młodości naszych dziadków i pradziadków - powiedziała rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.

Głównym tematem prezentowanych prac są sceny z życia chłopów i rolników, warunki ich codziennej egzystencji, otoczenie, w którym przebywają. Na płótnach pojawiają się także zwierzęta domowe towarzyszące mieszkańcom wsi na co dzień.

- Szczególnie jednak zachwyca harmonia ze środowiskiem, ten świat przyrody, z którą ludzie wsi byli ściśle związani, której biologiczny zegar odmierzał ich życie w rytm czterech pór roku. Pomimo tej dość homogenicznej tematyki - prace są niezwykle różnorodne i atrakcyjne wizualnie - powiedziała Błażyńska.

Na zielonogórską wystawę składają się dzieła z przełomu XIX i XX wieku. Wśród ich autorów są: Zygmunt Rozwadowski, Stanisław Janowski czy Fryderyk Pautsch.

Według kuratora wystawy Longina Dzieżyca, był to okres niezwykle ważny dla kształtowania polskiej sztuki. - Wtedy to wieś staje się dla artystów źródłem inspiracji do tworzenia pejzażu, portretu czy przedstawień rodzajowych - powiedział kurator wystawy.

Oprócz obrazów na ekspozycji znajdą się obiekty kultury materialnej pełniące ważne funkcje w pracach codziennych. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. pług, brony, a nawet wóz drabiniasty ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w podzielonogórskiej Ochli.

Wystawa będzie czynna do 1 czerwca br. Obrazy, które będzie można obejrzeć w Zielonej Górze są fragmentem ogromnej kolekcji poświęconej wsi znajdującej się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie. Cała kolekcja liczy prawie 800 obrazów i 250 grafik

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!