Minister Sawicki odmówił przeprosin wobec PiS.

"Dotrzymamy słowa, pozew będzie złożony" – powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. Jak dodał, dokument jest obecnie przygotowywany.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że wypowiedź ministra Sawickiego jest nieprawdziwa. Pytany o odmowę przeprosin ze strony Sawickiego powiedział: "A więc będzie udowadniał w sądzie".

W zeszłym tygodniu PiS zagroziło Sawickiemu, że jeżeli w priorytetach polskiej prezydencji nie znajdzie się sprawa wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników, to partia ta złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie mu wotum nieufności.

Błaszczak podtrzymał w środę tę zapowiedź. "Jeżeli nie zmieni się nic w sprawie dotyczącej wyrównania wysokości dopłat, złożymy wniosek o wotum nieufności" - powiedział szef klubu PiS.

Obecnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE są bardzo zróżnicowane, np. na Łotwie rolnicy dostają ok. 100 euro do hektara użytków rolnych rocznie, a w Grecji czy na Malcie ok. 500 euro/ha. Unijna średnia dopłat wynosi około 250 euro. W Polsce jest to około 200 euro, we Francji ok. 250, w Niemczech ok. 300 euro.

Minister Sawicki zapewnia, że rolnictwo będzie jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!