PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Akcja ratowania najstarszego drzewa w Polsce

Akcja ratowania najstarszego drzewa w Polsce Cis, którego wiek szacowany jest na około 1,3 tys. lat, rośnie we wsi Henryków Lubański w okolicach Lubania na Dolnym Śląsku; Fot. Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Najstarszemu drzewu w Polsce - cisowi z Henrykowa Lubańskiego - grozi uschnięcie. Od kilku lat lokalny samorząd prowadzi akcję ratowanie drzewa. Teraz działania te wesprze finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.Cis, którego wiek szacowany jest na około 1,3 tys. lat, rośnie we wsi Henryków Lubański w okolicach Lubania na Dolnym Śląsku. Drzewo, które ma ponad 13 metrów wysokości i którego obwód pnia przekracza 1,5 metra, w 1992 r. zostało uznane za pomnik przyrody.

Drzewo obumiera, a za jego pogarszający się stan odpowiedzialna jest susza oraz nornice, które uszkodziły system korzeniowy. Akcję ratowania cisa prowadzi od kilku lat Gmina Lubań.

Jak poinformował rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu Robert Borkacki, w poprzednich latach samorządowcy umieścili w ziemi specjalną siatkę przeciw nornicom i zasypali wykopane przez szkodniki korytarze.

Wykonano również drenaż i studzienkę do kontroli poziomu wody. Stosowane są środki, które mają pomóc w regeneracji uszkodzonych korzeni, a drzewo jest regularnie nawożone.

Wokół cisa powstały także rusztowania, na których zostaną zainstalowane zraszacze i zamgławiacze. - Na wiosnę tego roku zauważyliśmy pozytywne efekty naszych działań, cis wypuścił młode pędy, a wyrastające z nich igły wydłużyły się - powiedział Zbigniew Hercuń, wójt gminy Lubań.

Teraz akcję ratowania pomnika przyrody wesprze finansowo WFOŚiGW we Wrocławiu. - Przeznaczyliśmy ponad 12 tys. złotych na zakup instalacji i zbiorników do nawadniania oraz wykonanie prac, które zabezpieczą drzewo przed zimowymi mrozami - powiedział Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Zimą na rusztowaniu wokół drzewa zostanie zainstalowana folia, która będzie zabezpieczać drzewo przez mrozami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Powinien to ktoś roundapem podlać i nie robić na lewusów głupków 2016-11-30 15:29:09
    Pytam się po co to drzewo ratować? Nie macie co z pieniędzmi robić? Czy uschnie za 20 lat czy za 100 to w niczym nikomu nie pomoże. Jaki drenaż? jakie nawadnianie? Z podatników pieniędzy robicie sobie głupie zachcianki. A może go naszczepić i dalej liczyć wiek i tak na okrągło przez tysiące lat?
  • Leśnik 2016-08-22 14:45:55
    Nie dopuścić do cisa Szyszki bo każe wyciąć dla ratowania swych drzewek w ogródku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!