PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ANR chce przeprosin od protestujących w Szczecinie

ANR chce przeprosin od protestujących w Szczecinie

Edward Kosmal otrzymał od ANR w Warszawie wezwanie do przeprosin – agencja czuje się urażona wypowiedziami przewodniczącego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.Jak informują rolnicy protestujący w Szczecinie, w dniu wczorajszym Edward Kosmal został wezwany przez ANR do odwołania zarzutów, „jakoby kierownictwo w/w podmiotu przyczyniło się walnie do patologii w obrocie ziemią”, a „Dyrektor Agencji swoim działaniem legalizował samowolę bezumownych użytkowników nieruchomości rolnych”.

Oto treść pisma:

Dotyczy: wywiadu udzielonego w dniu 11 grudnia 2012 r. w ramach audycji „Rozmowy pod krawatem”.

Wezwanie do przeprosin

Działając w imieniu Agencji Nieruchomości Rolnej w Warszawie, ciąg pełnomocnictw w załączeniu, w związku z treścią Pana wypowiedzi z dnia 11 grudnia 2012 r., dokonanej w toku audycji radiowej „Rozmowy pod krawatem”, wzywam Pana do:

- wyemitowania w Polskim Radio Szczecin, oświadczenia o następującej treści: „Ja, Edward Kosmal, przepraszam Agencję Nieruchomości Rolnych w Warszawie, Oddział Terenowy w Szczecinie, za naruszenie jej dóbr osobistych poprzez wygłoszenie nieprawdziwego osądu jakoby kierownictwo w/w podmiotu przyczyniło się walnie do patologii w obrocie ziemią w Województwie Zachodniopomorskim. Ocena ta nie znajdowała uzasadnienia w faktach. Przepraszam również za podanie nieprawdziwej informacji jakoby Dyrektor Agencji swoim działaniem legalizował samowolę bezumownych użytkowników nieruchomości rolnych. Moja wypowiedź była nieuprawniona i naruszała dobra osobiste Agencji Nieruchomości Rolnych”.

- zaniechania dalszych wypowiedzi i działań, które naruszają dobre imię Agencji,

Do uczynienia zadość w/w wezwaniu wyznaczam Panu termin 7 dni od otrzymania niniejszego wezwania. Jego bezskuteczny upływ skutkować będzie, skierowaniem przeciwko Panu do Sądu powództwa o ochronę dóbr osobistych.

 

Uzasadnienie

W toku audycji z dnia 11 grudnia 2012 r. wskazał Pan m.in., że kierownictwo Agencji Nieruchomości Rolnych walnie przyczynia się do patologii w Województwie Zachodniopomorskim , nadto że Dyrektor tej Agencji swoim działaniem legalizuje działania osób, które samowolnie wchodzą na grunty i obejmują je w bezumowne użytkowanie.

W/w osądy i stwierdzenia są po pierwsze oczywiście nieprawdziwe. Po drugie ich treść i formą wskazuje, że noszą one znamiona bezprawnego naruszenie dóbr osobistych mojego Mandata.

Jak wskazuje się w orzecznictwie (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 217/2009), przedstawianie sądów i ocen przy użyciu pejoratywnych sformułowań sugerujących wyraźnie nieuczciwe i nieetyczne praktyki, jeżeli nie znajdą one odpowiedniego usprawiedliwienia w podstawie faktycznej, stanowi bezprawne naruszenie dóbr osobistych i uzasadnia skorzystanie ze środków prawnych przewidzianych w art. 24 kodeksu cywilnego. Z kolei w wyroku z dnia 18 czerwca 2009 r., I CAa 459/2009, Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wskazał, że nie ma żadnego uzasadnienia dla zaaprobowania działań polegających na stawianiu tez o nagannych zachowaniach, gdy nie znajdują one uzasadnienia w faktach. W tym kontekście nie może budzić wątpliwości, że wskazanie, że działania kierownictwa ANR walnie przyczyniają się do patologii w obrocie ziemią rolną, tj. użycie w kontekście działań ANR sformułowań jednoznacznie pejoratywnych, z całą pewnością stanowi przekroczenie granic dozwolonej krytyki i uzasadnia skorzystania z dyspozycji art. 24 k.c.

Z kolei stwierdzenie, że Dyrektor ANR swoim działaniem legalizuje działania osób samowolnie zajmujących nieruchomości rolne jest po prostu stwierdzeniem nieprawdziwym i bezprawność działania w tym zakresie nie może budzić żadnych wątpliwości.

Zgodnie z treścią art. 24 kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

To, że osobą uprawnioną do występowania z roszczeniami jest w niniejszej sprawie Agencja Nieruchomości Rolnych również wynika z judykatury. W wyroku z dnia 10 listopada 2005 r. V CK 314/2005 (LexPolonica nr 391487) Sąd Najwyższy wskazał, że negatywne wypowiedzi na temat osób wchodzących w skład organów osoby prawnej lub pracowników tej osoby prawnej mogą prowadzić do naruszenia reputacji samej osoby prawnej. Pogląd ten znajduje potwierdzenie również w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2002 r. II CKN 642/2000.

 

Mając powyższe na uwadze, wzywam jak na wstępie.

 

RADCA PRAWNY

(-)

Jacek Radoch

 

Załączniki:

- ciąg pełnomocnictw

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • JKC 2012-12-27 14:20:25
  Dodam że od wyceny przez ANR nadanego, słusznego rzeczoznawcy nie ma odwołania....
 • Komuch 2012-12-27 13:09:18
  Działalność ANR jest od samego początku układem mafijnym i jak dotychczas bezkarnym. Jest to największy PASER Świata.
  1. Sprzedaje kradzione
  2. Co lepsze kąski sprzedaje swoim (obecnie głównie tym karmionym zieloną kończynką)
  3. Mieszkania co ciekawsze, w miastach sprzedawane były pracownikom agencji lub ich dzieciom, mimo, że byli to ludzie nowi i nic z dotychczasowym rolnictwem nie mieli do czynienia.
  4. Wyceny dokonują wyłonieni niby w przetargu właściwie powiązani ludzie i firmy. Wycena nieruchomości zależy dla kogo jest robiona.
  5. Agencja ta będzie robiła wszystko aby jeszcze conajmniej następne 20 lat żerować na rolnictwie. Proszę sobie przypomnieć na ile lat była pierwotnie powoływana?
  Wniosek jest tylko jeden:
  POWINNA BYĆ W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM ZLIKWIDOWANA, A SPRZEDAŻY POWINNY DOKOŃCZYĆ ISTNIEJĄCE ORGANY ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ
 • terko 2012-12-25 20:31:36
  Sama dostałam propozycję od << kasiastego >> gościa by go zameldować u siebie albo wystąpić do ANR jako kupująca z opcja odstąpienia .. I o czym ty ANR muwisz mówiąc o swoim dobrym imieniu !!! Kto kiedykolwiek sprawdzał czy to słup kupuje czy rolnik tubylec . Śmiech ogarnia na wasze obrażania sie
 • kRaj 2012-12-25 16:32:17
  Rolnicy i Kosmal, nie dajcie się i protestujcie do końca, jesteśmy z Wami!!! W całej Polsce jest bałagan z ziemią!!
 • hakunamatatat 2012-12-25 16:29:23
  w (...) kopnąć tego co rząda przeprosin, agencja to syf, matko jedyna co za dno i 2 metry mułu!!!!!! rolnicy sa oszukiwani a tu taki bedzie przeprosin szukal, co za DNO!! tu trzeba furera, to taki jeden z drugim, od razu by darli..
 • tata 2012-12-25 09:01:53
  Oczywiście w ANR nie ma żadnych przekrętów no może tylko jakieś niewinne orzeszki i hektary sprzedawane za jeden tysiąc PLN tym z marszałkowskiej. Przecież to instytucja najbardziej uczciwa - poza tym, że porozdzielali sobie folwarki i teraz mienią się hrabiami (przepraszam faktyczne ziemiaństwo-bo ich tak naprawdę jest niewielu)...itd..
  I tutaj należy działać w obronie tego Pana, który ma odwagę mówić prawdę o POczynaniach tych nieuczciwych !!!!!!!!!
 • NAWIGATOR 2012-12-23 13:10:35
  brać za dupe tych co pomagali w praniu brudnych pieniedzy bo tak wlasnie nalezy traktowac sprawe gdy podstawione osoby niesmierdzace kasa kupuja ziemie za kilka milionow zl,,,,niech sie tlumacza prezed urzedem skartbowym i CBA jezeli nie wygrali w totka tych pieniedzy to nalezy anulowac te umowy kupna
 • Jaś 2012-12-22 18:34:50
  Wielki radca - nawet nie wie, kogo reprezentuje. Napisał: "Działając w imieniu Agencji Nieruchomości Rolnej w Warszawie" - a to przecież Agencja Nieruchomości Rolnych. No chyba, że im już tylko jedna została, resztą się podzielili i zmienili nazwę, a ja czegoś nie wiem..
  Takiego speca, który nie wie, kogo reprezentuje, powinni za samo to pogonić. Całe to pismo jest wobec tego nieważne - nie ma takiego "Mandata", nie ma umocowania w sprawie.
 • JKC 2012-12-22 18:13:50
  Jeszcze zatrudnili radce prawnego za nasze podatki. Niech sami się prawują albo z własnej kieszeni niech płacą.
 • rafał 2012-12-22 15:47:15
  przeprosić to poniewski może nas rolników ,bo jemu ta ustawa na rękę ,nikogo nie sprawdza bo to nie jego kompetencje ,sprzedaje bo ludzie przenieśli zaświadczenia od burmistrza ,panie poniewski na miejscu ministra dawno bym z panem zrobił porządek ,kolesiom na załatwiał pan już dość ,i widać w ich wypowiedziach jak pana bronią ,pan poseł litwiński pan łojko następni z platformy też sie znajdą ,PSL wam nie może fiknąć bo polecom głowy,ale jak pan tak dobrze pracuje to w warszawie ciepły stołeczek koledzy znajdą ,bo my rolnicy od pana nie chcemy ziemi nawet za darmo,pana arogancja ,umilanie nam życia w kontaktach z anr,pan poprostu czuje sie bogiem bo jak taka ekipa stoi za panem nawet warszawa to co kto pana ruszy,agencje traktuje pan jak prywatną firmę.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.159.33
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!