- Spośród tych 900 interwencji prawie 700 miało związek z silnymi porywami wiatru, ponad 200 było spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic, ulic i m.in. usuwali z dróg połamane drzewa - poinformowała we wtorek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, w poniedziałek najtrudniejsza sytuacja był w województwie śląskim - tam strażacy interweniowali 305 razy a także w województwach: wielkopolskim, pomorskim oraz kujawsko - pomorskim.

Z kolei w weekend - 1 lipca - strażacy wyjeżdżali na akcje ponad 1300 razy. Ucierpiały głównie województwa: wielkopolskie, śląskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Ponad 900 interwencji dotyczyło usuwania powalonych drzew. PSP i OSP pomagały też w odpompowywaniu wody z zalanych zabudowań i ulic. Z powodu wyładowań atmosferycznych doszło również do pożarów 10 zabudowań gospodarczych.

- Meteorolodzy prognozują, że również w najbliższe dni dochodzić będzie do gwałtownych burz i nawałnic. Zachowajmy ostrożność. Nie stawiajmy aut pod drzewami; usuńmy wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów - dodała Woźniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!