PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

ARiMR pomoże producentom porzeczek i wiśni

ARiMR pomoże producentom porzeczek i wiśni

Producenci czarnych porzeczek i wiśni, którzy w wyniku niskich cen skupu tych owoców ponieśli straty, będą mogli starać się o wsparcie w ramach tzw. pomocy de minimis. Wnioski należy składać do 15 października w biurach powiatowych ARiMR.W tym roku ceny skupu czarnych porzeczek i wiśni były niezwykle niskie i nie zapewniały nawet zwrotu kosztów produkcji. W związku z tym resort rolnictwa zdecydował się na uruchomienie pomocy dla tych producentów. Wsparcia będzie udzielała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach tzw. pomocy de mininis.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wysokość wsparcia wyniesie 410 zł za 1 hektar takich upraw; będzie ono realizowane w formie tzw. pomocy de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota wsparcia wypłaconego w tej formie w ciągu trzech ostatnich lat nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.

Wnioski o pomoc będzie przyjmowała ARMiR po opublikowaniu rozporządzenia ministra rolnictwa. Trzeba będzie go złożyć do 15 października 2014 r. we właściwym biurze powiatowym Agencji. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat lub oświadczenie, że nie korzystało się z takiego wsparcia. Trzeba również przedstawić oświadczenie o powierzchni, jaką zajmowały w 2014 roku owocujące uprawy czarnej porzeczki i wiśni.

Ceny czarnych porzeczek i wiśni były w tym roku znacznie niższe niż w ubiegłych latach. Za czarną porzeczkę w drugiej połowie lipca płacono w skupie 0,3-0,4 zł za kg, a za wiśnie 0,5-0,9 zł/kg. Koszt produkcji tych owoców szacowany jest na ok. 2 zł za kg.

ARiMR pomoże również rolnikom, którzy nie mogąc sprzedać owoców, nie są w stanie spłacać zaciągniętych preferencyjnych kredytów inwestycyjnych bądź klęskowych. Chodzi o kredyty, do oprocentowania których dopłaca ARiMR. Rolnik będzie mógł wystąpić do banku, w którym wziął kredyt z wnioskiem o zawieszenie jego spłaty nawet na dwa lata.

W tym czasie ARiMR będzie regulowała za rolnika należne bankowi oprocentowanie takiego kredytu. Nie jest to pomoc bezzwrotna i rolnicy, którzy skorzystają z tej możliwości, będą musieli zwrócić pieniądze, które zapłaciła za nich Agencja.

Forma zwrotu będzie zależała od tego, kiedy taki kredyt został udzielony. I tak, rolnicy, którzy uzyskali preferencyjny kredyt do 30 kwietnia 2007 roku, będą musieli zwrócić zapłacone za nich przez Agencję odsetki po zakończeniu okresu zawieszenia spłaty kredytu. Natomiast w przypadku rolników, którzy zaciągnęli takie kredyty po 30 kwietnia 2007 r., będzie zastosowane rozwiązanie polegające na pomniejszeniu kwoty dopłaty o wartość spłaty, jakiej dokonała ARiMR w okresie zawieszenia kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!