PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Azbest wciąż zabija

Azbest wciąż zabija Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który przyjął i realizuje program wycofania w całym kraju z użytkowania wyrobów zawierających azbest; Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 02-01-2017 09:23

Tagi:

Aż 4 mln zł nie udało się wykorzystać w 2016 r. na usuwanie rakotwórczego azbestu z budynków. To 25 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel – pisze "Nasz Dziennik". Wielu mieszkańców nie wie, że mogą za darmo usunąć azbest z dachów – zauważa.



"Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który przyjął i realizuje program wycofania w całym kraju z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Obecny rządowy plan działania przewiduje, że azbest zniknie z naszego krajobrazu najpóźniej do 2032 r." - czytamy w artykule.

Plan Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ubiegły rok zakładał, że w 15 województwach zostanie wydanych 16 mln zł na usuwanie azbestu. - Tyle NFOŚiGW miał przekazać w formie dotacji wojewódzkim funduszom, które miały dołożyć 35 proc., a 15 proc. miały pokrywać gminy - wyjaśnia "ND".

Ten mechanizm powinien był skłonić właścicieli budynków do szybszego usuwania azbestu. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Rzecznik NFOŚiGW, Paweł Kmiecik powiedział dziennikowi, że wojewódzkie fundusze nie występują do NFOŚiGW o wpłatę pieniędzy. Te ostatnie zaś tłumaczą się, że "nie wszystko zależy od nich, bo o pieniądze nie występują samorządy gminne".

W tym roku NFOŚiGW zamierza wydać na program azbestowy 11 mln zł. W tych warunkach "trudno określić, czy wszystkie fundusze zostaną wydane zgodnie z planem - zauważa "Nasz Dziennik".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

  • miki 2017-01-31 23:23:32
    A u nas to usówaja na dziwnych zasadach z dofinansowania wpadają o 2 w nocy i mówią ściagamy teraz albo nikt nie wie kiedy ludzie pisali dwa lata temu o ściągnięcie i czekaja niewiedząc kiedy zamawiać nowe dachy ja mam nie zglaszam bo nie mam 30 tys na wymiane dobrego dachu na gorszy jakby to było 75% dla calej inwestycji moze bym się zastanowił
  • absolwent 2017-01-04 23:33:02
    Ja to chyba jednak zdejme i zgarne dofinansowanie( ba. Juz se nawet zeby ostrze) a ze nie mam na drugie pokrycie to zachoduje w stodole marijujuane na inspektach, i to ekologicznie i dyskretnie
  • małorolny 2017-01-04 20:45:37
    Polska jak zwykle pierwsza z językiem na wierzchu, żeby się przypodobać w Brukseli. Tymczasem w byłym NRD nikt nawet nie wspomina o problemie i nie ciśnie obywateli żeby zamknąć się w jakiś ramach czasowych. Problem sam się rozwiąże jak Niemiec uzna, że dach stary i trzeba zmienić. A azbest póki nie ruszany to nieszkodliwy.
  • janek 2017-01-02 20:12:20
    witam ,mam firmę budowlaną zajmuje sie również pokryciami dachowymi ,ten program usuwania azbestu tworzyli jacyś imbecyle .ludzie nie mają pieniedzy na duże inwestycje ,wszystkie budowy ,przebudowy to naprawdę duży wysiłek w domowym budżecie ,samo zdjęcie pokrycia dachowego za refundacje nikogo nie zacheci ,ludzie zmieniają eternit na blache jak leje sie do chałpy.po zdjęciu eternitu trzeba kupić np blachodachówkę (25złm2),membrama(3złm2),nowe łaty,kontrłaty,gwoździe wkrety ,rynny ,obróbki, robota.To jest impreza za minimum 75zł za m2 więc czemu się dziwicie .mieszkancy wiedzą jakie sa dofinansowania tylko te dupki z Warszawy nie wiedzą ze ludzie jeszcze nie żyją w XXI wieku ,autostrady super a dziadostwo odgrodzili wysokimi ekranami żeby w oczy nie kuło
  • rolnik01 2017-01-02 18:31:33
    Ustawy sobie , a gminy sobie jaja robią. Pozbyłem się eternitu z dachu , a jaśnie pani z UMiG że może do 2020r pozbędę się z działki. Po prostu jaja..............
  • roman 2017-01-02 17:29:44
    Niszcyc i zburzyc obore czy stodole zadna sztuka.

    Zrezygnowalem z dofinansowania, bo nie ma zadnego wsparcia na polozenie nowego poszycia dachowego.
  • miko. 2017-01-02 15:03:39
    Wszystko w temacie i Stanisławski ma rację:
    "Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który przyjął i realizuje program wycofania w całym kraju z użytkowania wyrobów zawierających azbest."
    No przecież to co wyżej przytoczyłem , to nie ja wymyśliłem.
  • T.B. 2017-01-02 14:40:08
    W wielu przypadkach na danym terenie program nie działa, lub pokrycie dachowe jest na tyle dobre, że jeszcze parę lat posłuży. Zmiana dobrego poszycia jest nieekonomiczna, zwłaszcza teraz gdy ceny nieprzewidywalne.
  • Stanisławski 2017-01-02 13:45:24
    Na dachach jest azbest gruboziarnisty i aby zaszkodził podczas wdychania , to trzeba go wdychać podczas ciecia Boschem i to wdychać z odległości 0,5 m. Promieniotwórczość jest nieco niższa niż przy cegle. Artykuły sponsorują firmy sprzedające dachówki i blachodachówki, tak jak firmy produkujące sztuczne futra przekupują "obrońców" norek, a firmy produkujące karmę dla psów załatwiły sobie zakaz skarmiania padliny np. padłych na fermie kurczaków - psami. Za Ten artykuł Farmer też wziął wynagrodzenie , chyba ze jest to artykuł "zapchaj dziura".
  • Taka bieda, że już piszczeć przestała 2017-01-02 12:38:19
    Myślę że mój azbest wytrzyma dłużej niż UE i nie bedzie trzeba go zmieniać.