"Na podstawie decyzji Ministerstwa Finansów otrzymamy ponad 944 tys. zł, o które wnioskowano. Cała kwota trafi do jednostek samorządowych, które poniosły koszty likwidacji ognisk ptasiej grypy w 2006 roku" - poinformował w czwartek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Piotr Kurek.

Najwięcej pieniędzy dostanie Bydgoszcz (ponad 534 tys. zł) oraz Toruń (ponad 362 tys. zł). Mniejsze kwoty, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, trafią do kas miasta i powiatu ziemskiego w Grudziądzu, w Świeciu nad Wisłą, Łasinie, Rogóźnie, Dragaczu i Grucie.

"To efekt wielu miesięcy pracy oraz interwencji u premiera i ministra rolnictwa. Pieniądze będą wkrótce na kontach samorządów, a w tej chwili przygotowujemy się formalnie do przelewania tych sum" - zapowiedział w czwartek wojewoda Rafał Bruski.

Wiosną 2006 roku, po wykryciu pierwszych ognisk wirusa ptasiej grypy w Toruniu oraz Bydgoszczy, na samorządy spadł obowiązek podjęcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się zjadliwego wirusa H5N1.

Z kas miejskich sfinansowano m.in. budowę śluz dezynfekcyjnych, oznakowanie stref zagrożonych i zapowietrzonych, dozór siedlisk stad ptaków, usuwanie i utylizację zwierząt oraz zakup środków ochronnych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!