Szumilas mówiła o planowanych zmianach w finansowaniu edukacji przedszkolnej, zapowiedziała obniżenie opłat od września 2013 r.

Minister przestawiła też plan dofinansowywania przedszkolnych placówek edukacyjnych: - Proponujemy, aby każda gmina otrzymywała dotację na jedno dziecko w edukacji przedszkolnej. Ta dotacja w 2013 roku obejmowałaby cztery miesiące - od 1 września 2013 roku - i wynosiłaby 333 zł. na jedno dziecko, natomiast docelowo w roku 2016 byłoby to 1 433 zł. Mechanizm został tak skalkulowany, aby każda gmina oprócz rekompensaty związanej z obniżeniem opłat, zyskała również środki na rozwój edukacji przedszkolnej - powiedziała.

Szumilas podkreśliła również, że dotacja będzie przyznawana zarówno placówkom publicznym, jak prywatnym. - Chciałam zaznaczyć, że dotacja przyznawana bez względu na to, czy jest to przedszkole, oddział przedszkolny czy inna forma wychowania przedszkolnego, bez względu na sposób zorganizowania. Skalkulowaliśmy, że ze środków na 2013 rok, około 1/3 kwoty 320 milionów zł, będzie przeznaczona na zrekompensowanie gminom szóstej i siódmej godziny.

- Mechanizm przez nas wprowadzony pozwala na rozwój edukacji przedszkolnej tam, gdzie jest to najbardziej konieczne. Przede wszystkim w gminach miejskich i małych miejscowościach - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!