Silnie wiać ma m.in. na Mazowszu, Dolnym Śląsku, na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego oraz w Łódzkiem i Zachodniopomorskiem.

Służby ratownicze przypominają, że w związku z tym zalecane jest m.in. niestawanie pod drzewami, masztami i innymi wysokimi obiektami; przebywanie z dala od trakcji tramwajowych i kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia oraz zabezpieczenie przedmiotów na parapetach i balkonach.

Wiatr zacznie się wzmagać już w nocy z piątku na sobotę; w weekend może osiągać nawet 100 km/h. Na Bałtyku synoptycy przewidują sztorm - nawet do 12 stopni w skali Beauforta.

Planujący podróż ze Świnoujścia promami do Skandynawii muszą liczyć się z odwołaniem rejsów.

Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego poinformowało, że prognozowany przez synoptyków wiatr ma związek z orkanem Emma przechodzącym nad Bałtykiem; orkanowi mogą towarzyszyć silne opady atmosferyczne oraz burze.

W stan podwyższonej gotowości postawiono służby systemu ratowniczego, w tym: Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną, policję oraz służbę zdrowia.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!