PRZEGLĄD PRASY: "PO i PSL porozumiały się w sprawie wymiany prezesów w KRUS i w agencjach rolnych – dowiedziała się gazeta. – Oby to była wymiana nie na swoich, tylko na lepszych – komentuje opozycja", jak piszą Józef Matusz i Karol Manys. 

Głównym powodem, zdaniem rządzącej koalicji, jest negatywna ocena ich działalności. I tak: "– Agencja nie jest przygotowana do obsługi środków, które UE daje nam na lata 2007 – 2013 – mówi Leszek Korzeniowski (PO), szef Sejmowej Komisji Rolnictwa. A mowa o niebagatelnych pieniądzach. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Polska ma do wykorzystania w ciągu siedmiu lat w sumie 17 mld euro. ARiMR nadal nie ma zaś odpowiednio przygotowanego systemu komputerowego do obsługi tych płatności." 

(...) "Z naszych informacji wynika - czytamy w "Rzeczpospolitej" - że minister Sawicki już w zeszłym tygodniu wysłał do premiera Tuska wniosek o odwołanie szefa KRUS Jacka Dubińskiego. Jego miejsce zajmie najprawdopodobniej dotychczasowy wiceprezes tej instytucji Władysław Łukasik. Z kolei Grzegorza Piętę z ANR miałby zastąpić Wojciech Kuźmiński .

– Zmiany nastąpią w najbliższych dniach. Najdalej w ciągu dwóch tygodni – potwierdza Eugeniusz Grzeszczak (PSL), minister z Kancelarii Premiera. Ani w ARiMR, ani w pozostałych agencjach o zmianach na razie nic nie wiedzą. – To jest pytanie do ministra rolnictwa i do Kancelarii Premiera. Mogę powiedzieć jedynie, że szefem naszej agencji jest Leszek Droździel – mówi Radosław Iwański, rzecznik ARiMR." 

Zmian kadrowych w agencjach i instytucjach, które obsługują rolników, oczekiwano już zaraz po ukonstytuowaniu się rządu.

(...) "W nieoficjalnych rozmowach politycy PO przyznają, że chcieli przeprowadzić zmiany dużo wcześniej. – Głównym problemem pozostają ludzie, którzy przyszli tam z nadania Samoobrony. Wielu urzędników ma zaledwie wykształcenie zawodowe – mówi nam jeden z polityków Platformy. Tłumaczy jednak, że wcześniejszych zmian obawiało się PSL. Teraz ludowcy jednak zmienili zdanie.(...)

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!