Jak podało Ministerstwo Rolnictwa w komunikacie, Rosjanie zgodzili się też na przyspieszenie kontroli dopuszczenia do eksportu na rynek rosyjski produkcji zakładów, które dotychczas nie były sprawdzane przez inspektorów rosyjskich, a które chcą eksportować do Federacji Rosyjskiej. Będzie to dotyczyć zakładów mięsnych, mleczarskich, rybnych i paszowych.

Takie ustalenia to wynik środowych rozmów w Moskwie ministrów rolnictwa Rosji i Polski Aleksieja Gordiejewa i Marka Sawickiego, które - jak zaznacza resort rolnictwa - "toczyły się w bardzo dobrej atmosferze".

Przedmiotem rozmów było zniesienie ograniczeń w imporcie z Polski produktów zwierzęcych, a także sposób rozwiązania problemów w imporcie produktów pochodzenia roślinnego. Ministrowie rozmawiali także nt. rozwoju współpracy naukowo-badawczej w dziedzinie rolnictwa.

Rosja wprowadziła embargo na eksport polskiego mięsa i produktów pochodzenia roślinnego jesienią 2005 r.

Jak zaznacza resort rolnictwa, "strona rosyjska zobowiązała się do zniesienia ograniczeń w imporcie z Polski produktów pochodzenia zwierzęcego z dniem podpisania przez obie strony memorandum, co planowane jest w następnym tygodniu podczas spotkania służb weterynaryjnych Polski i FR w Kaliningradzie".

Wyjaśniono, że memorandum ma określić zasady funkcjonowania systemu, by zapewnić pełny przepływ informacji między punktami granicznymi oraz służbami weterynaryjnymi. Podczas spotkania w Kaliningradzie ma być także omówiona sprawa rosyjskich zastrzeżeń dotyczących importu z Polski mączki rybnej.

Ministrowie rolnictwa porozumieli się także w sprawie dwustronnej współpracy w zakresie materiału hodowlanego, nasiennictwa i biopaliw.

Uzgodniono wspólną organizację międzynarodowej konferencji dotyczącej współistnienia różnych modeli rolnictwa oraz roli małych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych w gospodarce, a także perspektyw ich rozwoju.

Podczas spotkania zapadła także decyzja o powołaniu zespołu roboczego w celu usprawnienia przepływu informacji i przyspieszenia rozwiązywania ewentualnych problemów we wzajemnych relacjach w obszarze rolnictwa i handlu rolnego.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!