PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bezmyślna wyprzedaż ziemi, protest trwa

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w poniedziałek, 13.01.2014 roku rozpoczęli okupację sekretariatu Wojewody Zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza. Chcą rzetelnego dialogu oraz żądają przyjazdu do Szczecina Donalda Tuska wraz z właściwymi ministrami resortowymi. Do protestujących związkowców ma przyłączyć się Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Planowany jest przyjazd około 40 ciągników.Jak informują w komunikacie, celem jest opracowanie i wdrożenie Specjalnego Programu Gospodarczego dla Województwa Zachodniopomorskiego oraz realizacja postulatów zgłoszonych przez protestujących w Szczecinie rolników.

„Oczekujemy skutecznych działań polskiego rządu w kierunku ożywienia gospodarczego, przeciwdziałania bezrobociu i tworzeniu nowych miejsc pracy oraz rewitalizacji przemysłu stoczniowego. Będziemy bronić podmiotowości zakładów Chemicznych Police, Zespołu Elektrowni Dolna Odra i PKP Cargo S.A. Zachodniopomorskiego Zakładu w Szczecinie. Premier Donald Tusk od początku swoich rządów nie spotkał się z rolnikami. Chcemy zapoznać go ze specyfiką rolnictwa w naszym regionie oraz tworzenia struktury gospodarstw rodzinnych wraz z ich otoczeniem przetwórczym" - podają związkowcy.

W sekretariacie przebywa ośmiu związkowców, w tym szefowie NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"  Mieczysław Jurek i Edward Kosmal.

Do protestujących związkowców ma przyłaczyć się Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Komitet skupia rolników niezrzeszonych oraz związkowców z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność". NSZZ „Solidarność" RI stanowi trzon organizacyjny komitetu od chwili, gdy został rozwiązany Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny w związku z wystąpieniem Kółek Rolniczych (marzec 2013 r.). Jak podano w komunikacie, planowany jest przyjazd około 40 ciągników. Komitet wystąpił do władz miasta Szczecin o wyrażenie zgody na protest w terminie od 14.01.2014 r. do 24.01.2014 r. „Przebieg protestu uzależniony jest od postawy rządu." - poinformowano.

„Uważamy, że polski rząd prowadzi bezmyślną wyprzedaż ziemi rolniczej. Ziemia nie jest towarem! Jest częścią polityki bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Wymaga działań, w które wpisuje się rozwój gospodarstw rodzinnych oraz obszarów wiejskich"- podsumowują związkowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • ATEM 2014-01-15 10:54:09
  -- ziemi nie wolno rozdawać jest święta i nie wolno jej opluwać i tych co na niej pracują -- DECYDUJ -- nikt z polityków ci pracy nie da i nie musisz wyjeżdżać za granicę ,za podrzędną pracą -- rolnictwo to najważniejsza i strategiczna dziedzina gospodarki -- polscy rolnicy najważniejsi na świecie mają jedyną wiedzę i pracują w trudnych warunkach ,od lat 90 -świat się uczy od nas ,powołali ,do pomocy stowarzyszania ,fundacje ale nikt nie pomaga , sami dyletanci ,, najpierw nauka odbuduje rolnictwo , nawet jak wszystko jest zlikwidowane i medycynę ,później inne ,, mam olbrzymią ilość ,opracowań ,środki załatwiła nauka za wiedzę ,, -- dla młodzieży ,na początek kilkaset nowych specjalizacji ,, jak ? cześć mieszkańców ogłasza w gazecie zgodę ,, jak polityków los młodych i kraju nie interesuje ,,,,,już kształcą nam specjalistów ,,,,prestiżowe kierunki ,,,,,,,,,,
 • ATEM 2014-01-15 10:35:19
  -- nie mamy wiedzy ,,, to nauka światowa powołała tymczasowo ,nowe instytucje ,ministerstwa i agencje ,do odbudowy rolnictwa ,przemysłu i medycynę najnowocześniejszą ,i dała biliony , rolnictwo na całym świecie będzie funkcjonowało wg wzorców do 90 roku ,uzupełnione w nowoczesny sprzęt i biotechnologie które przedstawiłem i koncerny nie będą produkować żywności i przestawione ewolucyjnie na ekologiczną , nauka zarezerwowała środki ,,na 50 lat na region ,większe niż w całości otrzymaliśmy ,, i dołożyli teraz dodatkowe ,, odbudowane będzie wszystko wzorcowo ,,, rolnictwo ,medycyna i przemysł ,którego nigdy nie będziemy mieli ,, biliony czekają ,,,,,,bez obawy nauka was nie oszuka ,prawa UE ,,TO GIGANTYCZNE TEMATY ,,na 50 lat ,nauka ma pracy , dla nas to prestiż ,,,zwłaszcza dla młodzieży ,, rząd wie o tym wniosku i dziennikarze wszyscy ,,, zazdrość ??????,,,czego społeczeństwo nie wie ??? ,,,,,,,,,,,,,
 • RYBKA 2014-01-15 05:29:01
  Na tych stanowiskach decyzyjnych to sa jacys faceci w rajtuzach w tej agencji smoczka i do przedszkola,albo lepiej zabrac im ich ziemie i odmowic zgody na wykup.
 • ar 2014-01-14 20:22:25
  panowie jaka dzierżawa, u mnie od 6 lat nie było żadnego przetargu na dzierżawe. projekt ustawy nie przewiduje dzierżaw, zobaczcie film z komisji rolnictwa.
 • jarki 2014-01-14 19:46:38
  @żuławiak ma rację dzierżawa z dziedziczeniem na LATA to dobry pomysł
  rolnikom łatwiej a państwo ma stały dochód
 • qwertz 2014-01-14 14:44:54
  o podrobka ukasza.
 • ukasz 2014-01-14 14:36:13
  niech kopuje kto chce byle ja uprawial czy to niemiec czy szwed obojetne kto ze sobo jej nie zabierze aby dobrze zaplacil a polaczki sie gryzo bo im zawsze malo trza bylo kupowac 15 lat temu jak nikt nie chcial raptem sie obudzili jak wam malo i chcecie kupic tanio jadzcie na ukraine tam tez byla polska
 • rolnik 2014-01-14 14:11:37
  @b2r ciekawa rzecz. uaktywniasz się kiedy rolnicy wyjeżdżają na szczecin. czyżbys miał rozkaz tłuc!!!! ?
 • żuławiak 2014-01-14 14:11:05
  dajcie spokój ceny ziemi kształtują sami rolnicy swoimi zachowaniami na przetargach, może co prawda w ZACH-POM nie ma zbyt wielu rolników tylko więcej byłych PGR ale większość tych gospodarstw jest w rękach ludzi, którzy nie chcą wypuścić z rąk ziemi, na ogół tylko produkcja roślinna zatrudnionych kilku ludzi i np 1000 ha dzierżawy, a kupić nie można jak ma się już 500, a też nie chcą kupować bo się nie opłaca i tu mają rację ale chcą też gospodarować w nieskończoność na tych gruntach, nie dziwię się,problemem jest prawo które pozwala tylko dzierżawić przez 30 lat maksymalnie, powinna powstać ustawa o dzierżawie dziedzicznej nawet 50letniej lub dłużej rosnąca dzierżawa co roku rosnąca o stopę inflacji z prawem dziedziczenia przy zawarciu takiej umowy obowiązek wykupu np 30%powierzchni i wydzielenia 10%powierzchni reszta w dzierżawę i to by miało sens,
 • B2R 2014-01-14 13:38:28
  Wow. Związkowcy spod Szczecina stawiają warunki - Premier trzęsie się już jak osika. Zaraz przyjedzie i każe ANR-owi sprzedawać chłopom ziemię za 1/5 jej wartości rynkowej. Na pewno tak będzie - uwierzcie przewodniczącemu Kosmalowi.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!