Jak informują w komunikacie, celem jest opracowanie i wdrożenie Specjalnego Programu Gospodarczego dla Województwa Zachodniopomorskiego oraz realizacja postulatów zgłoszonych przez protestujących w Szczecinie rolników.

„Oczekujemy skutecznych działań polskiego rządu w kierunku ożywienia gospodarczego, przeciwdziałania bezrobociu i tworzeniu nowych miejsc pracy oraz rewitalizacji przemysłu stoczniowego. Będziemy bronić podmiotowości zakładów Chemicznych Police, Zespołu Elektrowni Dolna Odra i PKP Cargo S.A. Zachodniopomorskiego Zakładu w Szczecinie. Premier Donald Tusk od początku swoich rządów nie spotkał się z rolnikami. Chcemy zapoznać go ze specyfiką rolnictwa w naszym regionie oraz tworzenia struktury gospodarstw rodzinnych wraz z ich otoczeniem przetwórczym" - podają związkowcy.

W sekretariacie przebywa ośmiu związkowców, w tym szefowie NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"  Mieczysław Jurek i Edward Kosmal.

Do protestujących związkowców ma przyłaczyć się Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Komitet skupia rolników niezrzeszonych oraz związkowców z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność". NSZZ „Solidarność" RI stanowi trzon organizacyjny komitetu od chwili, gdy został rozwiązany Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny w związku z wystąpieniem Kółek Rolniczych (marzec 2013 r.). Jak podano w komunikacie, planowany jest przyjazd około 40 ciągników. Komitet wystąpił do władz miasta Szczecin o wyrażenie zgody na protest w terminie od 14.01.2014 r. do 24.01.2014 r. „Przebieg protestu uzależniony jest od postawy rządu." - poinformowano.

„Uważamy, że polski rząd prowadzi bezmyślną wyprzedaż ziemi rolniczej. Ziemia nie jest towarem! Jest częścią polityki bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Wymaga działań, w które wpisuje się rozwój gospodarstw rodzinnych oraz obszarów wiejskich"- podsumowują związkowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!