Organizatorzy konkursu (m.in. KRUS) zwracają uwagę, że "w zawodzie rolnika zagrożenia istnieją niemal na każdym kroku". Przypominają, że co roku wypadkom przy pracy w rolnictwie ulega w kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. Główną przyczyną wypadków pozostaje lekkomyślność przy obsłudze maszyn i zwierząt.

Celem konkursu - jak wyjaśniają organizatorzy - jest zachęcenie do "zgłębiania wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy w rolnictwie, a także do rozpoznawania zagrożeń, jakie występują, a których - wiedząc o nich - można uniknąć".

W tegorocznym finale znalazło się 30 uczniów z 11 szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Przyszli rolnicy musieli odpowiadać m.in. na pytania dotyczące obsługi nowoczesnego sprzętu używanego zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i przy produkcji rolnej.

Zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, Szczepan Staszewski, uważa, że dzięki wiedzy zdobytej podczas przygotowań do konkursu "ci młodzi ludzie będą prowadzić bezpieczne gospodarstwa". "Młodzież wykazała się dużą wiedzą dotyczącą zasad bezpieczeństwa podczas prac w rolnictwie. Są także świadomi występowania zagrożeń w prowadzeniu gospodarstwa" - powiedział podsumowując konkurs.

Drugie miejsce w konkursie wywalczył Łukasz Czułek, a trzecie przypadło Janowi Majewskiemu, obydwaj z Zespołu Szkół - Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie. Podobał się artykuł? Podziel się!