Konferencji COP 14 w Poznaniu towarzyszy światowa wystawa „Technologie dla ochrony klimatu”. Prezentowane są na niej urządzenia, instalacje, mechanizmy oraz całe technologie, które wpływają na redukcję emisji gazów cieplarnianych i mogą być przenoszone do innych krajów rozwijających się. Wystawa podzielona jest na działy tematyczne: oszczędność energii, odnawialne źródła energii (biomasa, energia słoneczna i wiatrowa), transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu i projekty różne. Eksponaty pochodzą z 29 krajów i zaprezentowane są w nowoczesnej, interaktywnej formie.

woda  WaterBoxx - zbiera wodę deszczową, a nawet potrafi ją wyprodukować.

 Oszcz??dzanie wody Titan Eko proponuje nowoczesne zbiorniki na deszczówkę. Air Liquide przedstawiła technologie bazujacą na szybkiej destylacji.

Na dobry początek WaterBoxx - specjalny pojemnik firmy Aqua Pro BV z Holandii, który zbiera wodę deszczową, a dodatkowo też ją produkuje dzięki kondensacji pary wodnej. Pozwala na sadzenie drzew w miejscach, w których było to wcześniej utrudnione. Jego wielką jego zaletą jest fakt, że nie zużywa energii elektrycznej i nie zmniejsza zasobów wód podziemnych. Jest używany do zaopatrywania w wodę świeżo sadzonych drzewek.

Druga generacja biopaliw ogranicza wykorzystanie biomasy, na inne nie energetyczne cele. Firma Air Liquide zaprezentowała technologię bazującą na procesie pinolizy wysokotemperaturowej (szybkiej destylacji rozkładowej). Proces ten polega na rozkładzie biomasy i zmianie jej w biorozkładzie biomasy i zamianie jej w bio-olej, gaz i koks.

Zbieranie i zagospodarowanie wody deszczowej to propozycja firmy Titan Eko z Rokietnicy koło Poznania. Uzdatnianie wody wykorzystywanej do celów spożywczych wymaga dużych nakładów energii. Dlatego rozwiązaniem może być zainstalowanie specjalnych systemów zbierania wody deszczowej, na przykład w postaci nadziemnych lub podziemnych zbiorników. Producent twierdzi, że pozwoliłoby to obniżyć zużycie wody w gospodarstwach domowych nawet o połowę.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!