PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bobry i wilki wyrządzają coraz więcej szkód

Na 4 mln zł oszacowano w tym roku na Warmii i Mazurach straty w rolnictwie spowodowane przez bobry i wilki. Wysokość odszkodowań rośnie z roku na rok i w ciągu dwóch lat prawie się podwoiła - poinformował Regionalny Konserwator Przyrody Maria Mellin.Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wynika, że w 2011 roku wysokość strat, jakie wyrządziły bobry i wilki w rolnictwie, oszacowano na 2,5 mln zł. W 2012 roku rolnikom wypłacono 3,1 mln zł odszkodowań, a w tym roku straty sięgnęły 4 mln zł.

Rekompensaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione w uprawach rolnych czy hodowli zwierząt gospodarskich wypłaca Skarb Państwa.

Jak powiedziała Mellin, straty spowodowane przez bobry rosną, ponieważ zwiększa się populacja tych chronionych zwierząt. Na bobry nie można polować, a nie mają one naturalnego wroga, więc w miarę zwiększającej się populacji rośnie także rozmiar szkód przez nie wyrządzanych. Bobry budują tamy na rzekach, powodując wypiętrzanie wody i zalewanie pól uprawnych. Przyczyniają się też do niszczenia infrastruktury drogowej oraz drzew.

Wilki natomiast w ostatnich latach coraz częściej atakują zwierzęta hodowlane - krowy i owce.

Mellin zaznaczyła, że jest ciepło i rolnicy nadal wypasają bydło na łąkach, często nie zabezpieczając w dostateczny sposób pastwisk. Pasące się na łąkach krowy czy owce są łatwiejszym celem dla watach wilków, niż dzikie leśne zwierzęta.

Aby zmniejszyć straty spowodowane przez bobry, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zleca zamontowanie specjalnych urządzeń obniżających lustro wody w rozlewiskach. Urządzenia są montowane na tamach wybudowanych przez bobry. W ciągu trzech ostatnich lat na Warmii i Mazurach zamontowano ponad 150 takich urządzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • ATEM 2014-04-29 16:36:57
    -- bobry i wilki redukcja ,,nadmiar zwierząt narusza równowagę ekologiczną ,,,,,, stowarzyszenia zostały rozwiązane działały nielegalnie , powołała nauka do pomocy czynnej ;leśnikom i rolnikom ,czyli do motyki , ochrona środowiska jako instytucja dublowana ,, może być zlikwidowana ,,, na całym świecie powołano ochronę do odbudowy 30% lasów ,w Polsce profesjonalnie zajmują się leśnicy i wszystkie opinie o środowiskach ,, wydaje tylko leśnik ,,,nauka jeszcze nie wie co jest niezbędne do przetrwania lasów i będzie później kształcić ochronę środowiska na razie to tylko zwykli urzędnicy ,,jak i wszędzie ,,,,,
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!