"Święto chleba przede wszystkim kultywuje lokalną tradycję, staje na straży tradycji dawnych zawodów, promuje twórczość ludową, przypomina o lokalnych specjałach kuchni regionu lubuskiego" - powiedziała PAP dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu Monika Wilk.

Dodała, że Lubuskie Święto Chleba jest cykliczną imprezą organizowaną od 1995 r. na terenie przy muzeum w Bogdańcu, nazywanym zagrodą Młyńską.

"Głównym bohaterem naszego święta jest oczywiście chleb (kilkadziesiąt rodzajów) pieczony z mąki ciemnej, jasnej i mieszanej, orkiszowej oraz z bakaliami lub na liściu kapusty. Ten ostatni to bogdaniecka specjalność - wytwarzana na miejscu i pieczony na oczach odwiedzających, w specjalnym piecu chlebowym" - powiedziała PAP Wilk.

Dodała, że chleby, bułki i rogale w najbardziej fantazyjnych kształtach przypominają prawdziwe dzieła sztuki, które szkoda naruszać, dlatego wiele z nich trafia później do miejscowego muzeum w charakterze eksponatu.

Do konkursu wystawiane są także wyroby cukiernicze oraz - od jakiegoś czasu - "Smaki Regionów", czyli potrawy produkowane według własnych, skrzętnie gromadzonych przepisów.

Główna część imprezy przypada na niedzielę. Tego dnia w bogdanieckim kościele pw. Św. Jana Chrzciciela odprawiana jest msza w intencji wszystkich wytwórców pieczywa. Później w kierunku dawnego młyna rusza piekarski korowód, a po dotarciu na miejsce odbywa się ślubowanie czeladników piekarskich. Imprezie towarzyszy kiermasz rękodzielników i występy.

Zabawa rozpocznie się jednak już w sobotę. Tego dnia przewidziano w różnych miejscach gminy zawody sportowe, a na terenie samej zagrody Młyńskiej w Bogdańcu koncerty i konkursy, m.in. na wieńce dożynkowe i potrawy regionalne. Swoje 35-lecie będzie świętował lokalny zespół śpiewaczy "Jagienki", a wieczorem ze sceny rozbrzmi muzyka do tańca. Zwieńczeniem dnia będzie pokaz laserów.

Lubuskie Święto Chleba w Bogdańcu to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. Zyskało także popularność wśród mieszkańców północnej części regionu. Co roku odwiedza je po kilka tysięcy ludzi, wśród nich są goście z zagranicy.

Bogdaniec to typowo rolnicza gmina granicząca od wschodu z Gorzowem Wlkp. W jej skład wchodzi 21 sołectw, w których mieszka ponad 7 tys. mieszkańców. Zajmuje ona obszar 112 km kw.

Gmina jest położona na skraju Doliny Dolnej Warty. Jej północna część styka się ze wzgórzami porośniętymi dorodnymi lasami. Większość obszaru gminy stanowią jednak rozległe łąki na dnie doliny, które przecina malowniczo meandrująca Warta.

Podobał się artykuł? Podziel się!