Przyszłoroczny budżet przygotowała jeszcze poprzednia ekipa rządząca. Krzysztof Jurgiel, poseł Pis: budżet na rolnictwo i rozwój wsi zabezpiecza podstawowe potrzeby dla rolnictwa.

Ale realizacja budżetu 2008 będzie już należeć do nowego rządu. Posłowie koalicji bezbłędnie wyliczają na co przydałoby się zwiększyć wydatki.

Stanisław Kalemba, poseł PSL: szkoły rolnicze, dopłaty do ubezpieczeń, paliwo rolnicze, finansowanie organizacji rolniczych w Brukseli, żeby tam bronić interesów.

Ostatecznie przegłosowano propozycję zwiększenie wydatków na szkoły rolnicze o 70 milionów złotych oraz 240 milionów na zwalczenie pewniej choroby trzody chlewnej. Jej nazwa była odmieniana we wszystkich przypadkach przez większość posłów komisji rolnictwa.

Program zwalczania i monitoringu choroby Aujeszkiego jest bardzo drogi, ale bez niego polscy rolnicy mają ograniczone możliwości eksportu żywych zwierząt za granicę. Poprawki komisji rolnictwa będą teraz zaopiniowane przez komisję finansów i przegłosowane przez Sejm. Tej procedury nie musi się obawiać Agencja Restrukturyzacji. W przyszłorocznym budżecie już ma zapisane fundusze na zatrudnienie dodatkowych pracowników. Nabór jest konieczny, biorąc pod uwagę nowe zadania Agencji.

Leszek Droździel, prezes ARiMR: te nowe zadania i kontynuacja zadań z lat 2004 – 2006 wymaga dodatkowego zatrudnienia. To zatrudnienie planujemy przede wszystkim w biurach powiatowych i w oddziałach regionalnych agencji. 314 biur, po półtora etatu, daje to grupę około 540 – 550 osób na całą Polskę.

W budżecie na 2008 roku na rolnictwo zaplanowano wydatki w wysokości ponad 19 miliardów złotych. To więcej niż rok temu o 40 proc. Z tej kwoty prawie 15 miliardów złotych to fundusze Unii Europejskiej. Do tego trzeba doliczyć wydatki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, co będzie kosztować podatników kolejne 15 miliardów 700 milionów złotych.

BUDŻET 2008 NA ROLNICTWO - 19 miliardów 616 milionów zł.
ŚRODKI Z UE - 14 miliardów 928 milionów zł.
KRUS - 15 miliardów 700 milionów zł. 

Źródło: Agrobiznes/Witold Katner
  

Podobał się artykuł? Podziel się!