To będzie budżet kontynuacji zapowiada resort rolnictwa. Większość krajowych programów pomocowych będzie utrzymana. I tak z państwowej kasy będzie nadal finansowanie: kredytów rolniczych, utylizacji zwierząt, postępu biologicznego, a także dopłat do paliwa rolniczego oraz ubezpieczeń rolniczych.

W tych dwóch ostatnich programach szykują się spore zmiany. Na paliwo rolnicze będzie nadal przeznaczone 650 mln zł. Ale ponieważ rolnicy nie wykorzystują tych środków zwiększy się zwrot do litra oleju napędowego z 55 do 95 gr.

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: – Przy większej kwocie będą rolnicy chętnie składać wnioski i kupować legalnie paliwo.

Środki na ubezpieczenia rolnicze wzrosną dwukrotnie do kwoty 550 mln zł. - Od 1 lipca 2008 r. te ubezpieczenia są obowiązkowe. To znaczy, że znacznie zwiększy ilość rolników ubezpieczających swoje uprawy – dodaje Kowalczyk.

Rośnie także budżet ministerstwa rolnictwa przeznaczony na szkoły rolnicze. To efekt ich przejmowania od samorządów. Bez zmian pozostaną wydatki na KRUS, które wyniosą około 15 mld zł. Razem ze środkami z Unii Europejskiej na rolnictwo oraz KRUS będą przeznaczone 44 mld zł.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!