Podczas głosowania posłowie głosowali nad trzema poprawkami „rolniczymi”. Wszystkie otrzymały pozytywną akceptację sejmowej komisji finansów publicznych i wszystkie zostały przyjęte. I tak dodatkowe 120 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dopłaty do paliwa rolniczego. Oznacza to, że w przyszłorocznym budżecie będzie przeznaczone na ten cel łącznie 720 milionów złotych. Zdaniem rządu oznacza to, że w pełni zostaną zaspokojone potrzeby rolników ubiegających się o zwrot części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. A więc nie powtórzy się obecna sytuacja, gdy na rekompensaty zabrakło 109 milionów złotych. Ale zdaniem opozycji rolnicy nie powinni się przedwcześnie cieszyć. Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości przypomina: od przyszłego roku, od stycznia drożeje paliwo. W związku ze zwiększoną opłatą paliwową średnio o 20 groszy. A to oznacza, że rolnicy w ogóle tego nie odczują. Sytuacje mogłoby poprawić tylko zwiększenie stawki zwrotu z 85 groszy za litr do 1,20 zł. Ale na to nie było zgody koalicji rządzącej.

Wyjaśniła się też częściowo tragiczna sytuacja Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Rozumiejąc potrzeby ODR-ów oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zależy nam na tym, aby zwiększyć ich zasilenie finansowe w kontekście takim, ze mamy wiele do zrobienie w ramach wspólnej Polityki Rolnej. Te instytucje muszą nauczyć rolników choćby tzw. zasad wzajemnej zgodności- tłumaczył jeszcze przed głosowaniem wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Sejm ostatecznie zgodził się na zapowiadany przez rząd wzrost budżetów ODR-ów o 18 milionów złotych. Oznacza to, że każdy z wojewódzkich Ośrodków otrzyma po milionie złotych, a Centrum Doradztwa Rolniczego 2 miliony. Czy to rozwiąże kłopoty ich kłopoty i zatrzyma zapowiadane masowe zwolnienie doradców i pozostałego personelu pokaże niedługa przyszłość. Sejm zgodził się także na przeznaczenie dodatkowych 3 milionów złotych na inspektorów rybołówstwa morskiego.

Poprawki zwiększająca wydatki na paliwo rolnicze, ODR -y oraz inspektorów rybołówstwa morskiego nie spotkały się z sprzeciwem ministerstwa finansów, gdyż brakujące 150 milionów złotych zabrano Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: farmer.pl  

Podobał się artykuł? Podziel się!