Dyżurny komendy wojewódzkiej straży w Olsztynie poinformował, że stodoła zapaliła się we wsi Zwierzewo w powiecie ostródzkim, a obora w Elbnówku pod Olsztynem. Strażacy gaszą oba pożary, najbardziej prawdopodobną ich przyczyną było uderzenie pioruna.

- Poza tym gwałtowny silny wiatr wywrócił kilka drzew, które tarasują drogi lokalne - dodał dyżurny straży. Straż pożarna już usuwa skutki porannej burzy. Lokalnie na drogach są głębokie kałuże, które utrudniają przejazd.

Wtorkowe burze były najgroźniejsze nad Olsztynem, Iławą, Ostródą, Lidzbarkiem Warmińskim i Biskupcem.

Jak informuje IMGW, Europa centralna po Półwysep Apeniński, Wyspy Brytyjskie, wschodnia Rosja oraz północna Skandynawia znajdują się w zasięgu niżów, z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad północnej części kraju, w strefie frontów atmosferycznych. Wschodnia połowa kraju pozostaje w gorącej, zwrotnikowej masie powietrza, nad zachodnią połowę napływa dość ciepłe powietrze polarno-morskie.

We wtorek w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie duże lub całkowite i okresami mogą pojawić się opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. W pasie od Podlasia, przez południe Mazowsza, Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Małopolskę i Górny Śląsk zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego, miejscami dużego i lokalnie możliwe burze. Prognozowana wysokość opadu w burzach 15-40 mm.

Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz wschodzie Małopolski zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temp. maks. od 19-22 st. na wybrzeżu, Pomorzu i krańcach zachodnich kraju, około 30 st. w centrum, do 34 st. na Podkarpaciu. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu północno-wschodni i północny, umiarkowany i dość silny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a na Mazurach do 90 km/h.

 W nocy z wtorku na środę na krańcach północno-zachodnich i południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na Pomorzu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże lub całkowite i okresami opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w pasie od wschodniego Pomorza po Dolny Śląsk i Opolszczyznę to 5-20 mm, miejscami 40 mm. Temp. min. na wybrzeżu i Pomorzu 11-15 st., na pozostałym obszarze kraju 16-19 st. Wiatr słaby, zmienny, na wybrzeżu wschodnim początkowo umiarkowany, północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

 W środę na wybrzeżu, Pomorzu, w Wielkopolsce oraz na wschodzie Lubelszczyzny i Podkarpacia zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w burzach do 30 mm. Temp. maks. na wybrzeżu i Pomorzu 20-24 st., na pozostałym obszarze Polski 25-30 st., jedynie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu nadal upalnie, 31-34 st. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h.

Podobał się artykuł? Podziel się!