Łącznie w sprawie oskarżono 53 osoby - jak poinformowała rzeczniczka prokuratury Elżbieta Kosior, akt oskarżenia w tej sprawie został w poniedziałek skierowany do sądu w Leżajsku.

Dwaj lekarze orzecznicy - Jan M. i Wiesław M., zajmujący w latach 1999-2005 stanowiska rzeczoznawców KRUS w Rzeszowie i Leżajsku - zostali oskarżeni o przyjmowanie korzyści majątkowych w łącznej kwocie nie mniejszej niż blisko 25 tys. zł od osób ubiegających się o uzyskanie orzeczenia o długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Orzeczenia te były podstawą do uzyskania świadczenia rentowego.

Obu mężczyznom prokuratura zarzuciła również poświadczenie nieprawdy w orzeczeniach KRUS i udzielenie pomocnictwa w wyłudzeniu co najmniej 130 tys. zł osobom, które uzyskały nienależne renty.

Ponadto Jan M. odpowie za przyjęcie korzyści majątkowych w kwotach od 10 do 100 zł w latach 1999 - 2005 od pacjentów Szpitala Powiatowego w Leżajsku oraz Przychodni Reumatologii i Osteoporozy w Leżajsku.

Za przyjmowanie łapówek w związku z pełnioną funkcją publiczną grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

W sprawie oskarżono też osoby, które wręczyły orzecznikom łapówki oraz wyłudziły nienależne świadczenia rentowe. Przed sądem staną też lekarze, oskarżeni o poświadczenie nieprawdy w wydanych zaświadczeniach lekarskich i żądanie łapówek za wydanie poświadczającego nieprawdę dokumentu.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!