Niewłaściwe naliczanie opłat od zakładów przetwórstwa mięsnego wykryła kontrola przeprowadzona przez CBA w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Łukowie - poinformował w komunikacie rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Chodzi o to, że za każdą tonę mięsa przekazaną do zakładu rozbioru lub przetwórstwa pobierano opłatę w wysokości 2,70 zł zamiast 6 zł. Kontrola obejmowała lata 2008-2010.

- Stosowano nieaktualne przepisy dotyczące opłat. Ktoś zaniedbał swoich obowiązków - powiedział Dobrzyński.

Według CBA inspektorat zaniżył opłaty łącznie o 260 tys. zł. Dopiero po kontroli inspektorzy prawidłowo wyliczyli należności wraz z odsetkami. Jednak opłata w wysokości 16 tys. zł od jednego z zakładów uległa przedawnieniu.

CBA skierowało sprawę do prokuratury oraz wystąpiło do wojewódzkiego inspektora weterynarii o wzmożenie nadzoru nad prawidłowością pobierania opłat.

Szef inspektoratu weterynarii Łukowie Leszek Mioduski przyznał, że opłaty były źle naliczane, według starych stawek, które zmieniły się w 2010 r. - Przez kilka miesięcy były stosowane stare stawki. To było przeoczenie. Ale zaraz po rozpoczęciu kontroli CBA naliczyliśmy je poprawnie wraz z odsetkami - podkreślił. Dodał, że w sprawie przedawnionej opłaty toczy się postępowanie administracyjne i sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska poinformowała, że doniesienie CBA nie wpłynęło jeszcze do łukowskiej prokuratury. Podobał się artykuł? Podziel się!