PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

CBOS: Na wsi największe poparcie ma PiS; dalej są PO, PSL

Autor: PAP

Dodano: 28-02-2014 14:13

Tagi:

Najbardziej liczącą się partią wśród mieszkańców wsi jest PiS, który cieszy się tam poparciem 29 proc.; kolejne miejsce zajęła PO z 16 proc. poparcia, a na trzeciej pozycji plasuje się PSL - tę partię popiera 11 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.



CBOS pytał ankietowanych na kogo oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.

SLD na wsi cieszy się 7 proc. poparciem. Na Twój Ruch zagłosowałoby 2 proc. mieszkańców wsi, tyle samo - 2 proc. - na Solidarną Polskę. "Inną partię" wybrałoby 4 proc. mieszkańców wsi. 28 proc. osób pytanych, na kogo zagłosuje, odpowiedziało - "trudno powiedzieć". 2 proc. odmówiło udzielenia odpowiedzi.

CBOS ocenia, że mieszkańcy wsi mają większe niż mieszkańcy miast trudności z określeniem się w tradycyjnych kategoriach lewicowo-prawicowych. Wyraźnie częściej niż mieszkańcy miast deklarują przekonania centrowe, co - jak zaznacza CBOS - również może świadczyć o problemach z samookreśleniem politycznym.

Mieszkańcy wsi polityką interesują się mniej niż przeciętny mieszkaniec miasta - zaznacza CBOS. Nikłe lub wręcz żadne zainteresowanie tą sferą życia deklaruje ponad połowa mieszkańców wsi - 52 proc., a jedynie co piętnasty określa swoje zainteresowanie wydarzeniami politycznymi jako duże (7 proc.) - podaje CBOS.

Jednocześnie obecnie mieszkańcy wsi deklarują niemal identyczną jak mieszkańcy miast gotowość uczestniczenia w wyborach - gdyby wybory parlamentarne miały się odbywać teraz, do urn gotowych byłoby pójść 54,2 proc. mieszkańców wsi i tylko minimalnie większy odsetek mieszkańców miast (55,5 proc.) - informuje CBOS.

W ostatnich latach frekwencja wyborcza mieszkańców wsi wyraźnie odbiegała od rejestrowanej w miastach. Według danych PKW w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, przy frekwencji ogólnej 48,92 proc., w miastach głosowała ponad połowa uprawnionych (54,52 proc.), podczas gdy na wsi do urn udało się tylko nieco ponad dwie piąte dorosłych Polaków (42,42 proc.).

Jeszcze większe różnice odnotowano podczas wyborów w 2007 roku - przy ogólnej frekwencji 53,7 proc., w wyborach udział wzięło 58,8 proc. mieszkańców miast, na wsi zaś głosowało tylko 45,3 proc. uprawnionych. Także w jeszcze wcześniejszym głosowaniu - w wyborach do Sejmu i Senatu w 2005 roku, przy niższej niż w 2007 i 2011 roku frekwencji ogólnej (40,6 proc.), udział wyborców wiejskich był o 7 punktów proc. niższy niż wyborców w miastach.

CBOS wykorzystał badania przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomagane komputerowo (CAPI) na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski od września do grudnia 2013 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

  • jarki 2014-03-03 21:32:02
    @Krzysztof sprawdzaj czy na dole pojawił się zielony pasek z powiadomieniem
    mnie jeszcze się nie zdarzyło żeby mi wywalili
    chyba że napisałeś obraźliwy post



  • Krzysztof 2014-03-03 18:27:47
    A gdzie mój komentarz,? W którym pisałem że CBOS badania te robił chyba nie na wsi tylko na wiejskiej! Czyżby peselo-popis cenzurował farmera?
  • sołtys z Mazur 2014-03-03 11:26:38
    Skąd taka zajadłość i pyszczenie. W moje wsi jest 30 rolników mających gospodarstwa od
    40 do 180 ha /jeden ma 190 ha/ oraz 25 rolników od 1.5 ha do 35 ha/ w tym 3 po 32 ha/.
    Rolnicy posiadający do 25 ha prowadzą dodatkową działalność albo pracują zawodowo.
    Kto za PIS-em rolnicy do 10 ha. i pracujący zawodowo. Reszta za PO i SLD lub PSL.
  • rolas 2014-03-01 22:22:24
    Po 6 latach rządów PSL w ministerstwie rolnictwa mamy już dość waszych afer, Elewarów, niekontrolowanej sprzedaży ziemi i skandalicznych zachowań ARiMR w stosunku do młodych rolników z Dolnego Śląska. Rolnicy wyborcy czas wyborów się zbliża głosujemy!!! (byle nie na PSL)
  • stary 2014-03-01 08:50:42
    A za co hodowcy mają popierać PSL.Może za to ,że bez mrugnięcia przyklepał razem z PO likwidację płatności zwierzęcych w nowej perspektywie na lata 2014 i później.A awantura z ubojem to był tylko pretekst do obniżenia cen na skupach i zarobienie dodatkowej kasy przez pośredników.Na koniec roku okazało się ,że całkowity eksport wcale nie spadł , spadły tylko ceny skupu.I najważniejsze.Wszyscy wiemy jakie dopłaty dostajemy .Miało być więcej a jest mniej.W PSL odsunięty Pawlak był przeciwnikiem podatku dochodowego dla rolników.Obecne towarzystwo jest jak najbardziej za.Kto prowadził działalność gosp w Polsce to wie [biorąc pod uwagę jakie mamy złe prawo] jaka to będzie masakra.
  • rolnik wyborca 2014-02-28 21:25:37
    PSL to klika uwłaszczona na rolnikach!!!!!!!!! Ludowcy ma tylko w swojej nazwie!!!!!!!!! Tak to jest tylko klika darmozjadów i krętaczy którzy teraz jakby mogli to by weszli w tył...ek rolnikom!!!!!!!! Najwięcej cwaniaków z PSL jest na Dolnym Sląsku. Nie głosujcie na tych z partii przypominającej arbuza który w środku jest czerwony a na zewnątrz zielony!!!!!!!!!!!!!1
  • kris 2014-02-28 20:36:12
    pis już pokazał jak dba o rolników głosując w sprawie uboju rytalnego
  • cfd 2014-02-28 19:09:10
    bierzta i jedzta kiełbase wyborczą bo karzełek się wku..i i strzeli focha
  • magis 2014-02-28 18:58:31
    Pis przypomniał sobie o rolnikach, naprawdę ? Hodowcy widzieliście ich nowy program całkowity zakaz GMO, czyi w większości kupujemy paszę, koncentraty modyfikowane genetycznie, pogrążą nas i oni mówią że są przyjaźni dla nas. Gdzie byli w głosowaniu za ubojem, pan prezes Kaczyński ukarał 2 posłów którzy głosowali pozytywnie dla nas hodowców. I co dlatego wieś popiera PiS ? Popierają ich tyko osoby które specjalizują się w uprawach, a nie hodowcy.
  • krzysiek222 2014-02-28 17:31:52
    w końcu wiadome tv dotarło pod strzechy tusk is over