PRZEGLĄD PRASY: Najbardziej potaniała ostatnio kukurydza, co związane jest z rosnącą podażą z tegorocznych zbiorów. Wolniej niż w poprzednich tygodniach idą w dół ceny pszenicy i żyta. Ta spadkowa tendencja prawdopodobnie się utrzyma, gdyż osłabło ostatnio zapotrzebowanie na polskie ziarno ze strony kontrahentów zagranicznych. Także polskie przedsiębiorstwa zbożowe kupują mniej, gdyż na ogół mają pełne magazyny. Jest faktem, że choć zboże tanieje, to jest jednak wciąż o wiele droższe niż w roku ubiegłym. W
przypadku pszenicy to o około 50 proc. więcej, a jęczmienia - o ponad 60 proc - pisze Anna Sielanko.

Spadki cen mięsa coraz bardziej niepokoją hodowców. W tym tygodniu na giełdach półtusze ki. R oferowano po 4,7 zł za kg, mniej więcej 10 proc. taniej niż przed miesiącem i około 2 - 3 proc. taniej niż przed rokiem. Przy takich stawkach i jednocześnie przy bardzo drogich paszach produkcja tuczników jest nieopłacalna. Sytuacja na rynku być może wkrótce się zmieni. Agencja Rynku Rolnego zacznie przyjmować wnioski na dopłaty do przechowywania wieprzowiny. Rolnicy twierdzą jednak, że dopłaty niewiele zmienią, bo magazyny są pełne.

Zaczęły spadać ceny jabłek, zwłaszcza przemysłowych i tak prawdopodobnie będzie też w nadchodzącym tygodniu. Wysokie ceny wpłynęły na zwiększenie podaży, a jednocześnie ograniczyły popyt, gdyż przetwórnie obawiają się, że będą miały problemy ze sprzedażą bardzo drogiego koncentratu. W handlu warzywami odwrotnie, wzrost cen, z którym trzeba Uczyć się nadal. Powodem są malejąca podaż i rosnące koszty ogrzewania szklarni.  

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!