"Przewiduje się, że w grudniu 2007 r. ceny żywności mogą być o ok. 8,0-10,0 proc. wyższe niż w grudniu 2006 r. Wzrost ich średniego poziomu w 2007 r., w stosunku do 2006 r., może wynieść ok. 5,0 proc., tj. znacznie powyżej średniorocznej stopy inflacji, szacowanej w ustawie budżetowej na poziomie 2,3 proc." - napisali eksperci IERiGŻ w grudniowym raporcie.

Ich zdaniem w pierwszej połowie 2008 r. dynamika cen żywności może być zbliżona do notowanej w II półroczu 2007 r.

"Przewidywany jest wydatny wzrost cen owoców, artykułów mleczarskich i zbożowych oraz mniejszy mięsa drobiowego i jaj. Spodziewane wzmocnienie eksportu i krajowej produkcji biopaliw znajdzie odzwierciedlenie w zwiększeniu cen masła i tłuszczów roślinnych" - napisano w raporcie.

Czynniki cykliczne wskazują na istotny spadek produkcji trzody w 2008 r. prowadzący do wzrostu cen detalicznych mięsa i tłuszczów wieprzowych.

W opinii ekspertów IERiGŻ, mniejszy niż żywności ogółem będzie wzrost cen produktów z grupy "cukier, dżem, miód, czekolada i wyroby cukiernicze", głównie za sprawą spodziewanej redukcji cen cukru.

IERiGŻ ocenia, że w I półroczu 2008 r. tańsze niż rok wcześniej będą ziemniaki i warzywa, co wynika ze znacznie lepszych zbiorów w 2007 r. Wysokie tempo wzrostu dochodów ludności w latach 2006-2007 sprzyja wzrostowi wydatków na żywność.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!