PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Chcą zakazu sprzedaży zwierząt na targowiskach

W Polsce od lat łamane jest prawo dotyczące handlu zwierzętami na targach: sprzedawane są zwierzęta chore, wycieńczone, zdarzają się przypadki ich okrutnego traktowania - alarmuje Fundacja Viva!, która z niemiecką organizacją Animals Angels skontrolowała polskie targi.



Jak podaje fundacja, podczas kontroli 20 targowisk zarejestrowano sceny "niebywałego okrucieństwa i braku poszanowania" nawet dla najprostszych potrzeb zwierząt gospodarskich, m.in. koni, krów, świń.

Fundacja ocenia, że przy sprzedaży na targach prawo jest w Polsce łamane od lat. Dodaje, że sytuacja nie poprawia się mimo wielu przypadków nagłośnionych przez media, obietnic urzędów i społecznego oburzenia.

- Praktykowany jest obrót zwierzętami chorymi, niemającymi siły wejść do samochodów, a czasami nawet stać. Zdarzają się także akty przemocy wobec zwierząt: kopanie, wykręcanie ogonów, szarpanie za uszy, zrzucanie z wysokich samochodów. Częstą praktyką jest również handel zwierzętami poza terenem targowisk lub na targach niezalegalizowanych - podkreśla Viva! Fundacja ocenia, że w przeszłości było podejmowanych wiele prób poprawy warunków na targach, ale okazały się one nieskuteczne.

Prezes fundacji Cezary Wyszyński ocenił, że w związku z tym, jedynym "cywilizowanym wyjściem" jest wprowadzenie zakazu sprzedaży zwierząt na targach. Powiedział, że handel zwierzętami gospodarskimi na targach to tylko jeden promil obrotu nimi.

- Sprzedaż może odbywać się w gospodarstwie. Chcemy wyeliminować sytuacje, w których zwierzęta, niekiedy pakowane do worków, przewożone są samochodami na targowiska, gdzie stoją parę godzin na mrozie lub słońcu, często niedojone, niepojone - zaznaczył.

Petycja w tej sprawie jest dostępna na stronie www.polskitarg.pl

Wyszyński powiedział, że petycje są automatycznie kierowane na skrzynkę e-mailową kancelarii premiera.

Od 1 stycznia na targowiskach nie można handlować psami i kotami.

- Zakaz ograniczył, ale nie zlikwidował, handlu psami i kotami na targowiskach. Jest problem z policją i inspekcją weterynaryjną, które tego zakazu nie egzekwują - ocenił Wyszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

  • JohnyBravo 2012-10-04 13:39:57
    Przydałoby się aby jednego stado dzików pogoniło :PPPP
  • arszczecin 2012-10-04 12:52:17
    @ ukasz, brzeszczot i roga nie ma ...
  • ukasz 2012-10-04 12:33:05
    a zwierzeta łamią kości człowiekowi np. byk rogami krowa racicami kon kopytem a swina zjada własciciela jak to było gdzies tu opisane
  • ROLNIK 2012-10-04 10:35:02
    CZŁOWIEK łamie prawa zwierząt wytyczone przez człowieka , a zwierzęta dzikie łamią prawa własności właścićeli upraw rolnych.Jeden drugiemu krzywdę czyni. A prawo można zmieniać i za każdym razem będą tacy co je łamać będą ,tylko nasówa się pytanie, dla czyjego interesu, używa się danych argumentów dla dalszych zmian? kto zyska ? a kto straci?.Kto ukrywa swą żecztwistą twarz,dla tych argumentacji?
  • rol-nick 2012-10-03 22:52:30
    ketyni! Weźcie sie za koncerny w ubojniach których na taśmie jadą jeszcze żywe zwierzęta. Przy przerobie 300 szt/h mieli byście po tygodniu dokumentację równą Dziełom zebranym Lenina.

    Pieprzenie z tą VIVĄ jak ze zmianami w prawie gdzie teraz nawet są przepisy jak prawidłowo chwytać rybę podczas przenoszenia bo jak nie to zagrożone pozbawieniem wolności do lat 5.

    Chorzy Ci protestujący. Zajmijcie się GMO i cierpieniem ludzi pracujących za grosze, których nie stać na życie, a nie durnotami!
  • ukasz 2012-10-03 21:37:11
    to sposób tych nygusów na życie oni wiecej szkodzą środowisku niż pomagają zamiast ubrań powinni nosic liscie oboblane łajnem to wtedy by było ekologiczne
  • kojot 2012-10-03 21:28:53
    Niech sobie dadzą spokój i zajmą się poważnymi sprawami! Ludziom brakuje na chleb, itp. Już zabronili handlować małymi zwierzątkami, przesyłać zwierzątek (bardzo to utrudnia handel, z którego niektórzy żyją a zwierzętom i tak nie pomaga). Dzięki ekologom płacę tez 50 gr za zwykłą reklamówkę w supermarkecie! (Gdy taka reklamówka była za darmo to nie była ekologiczna, teraz, za 50 gr. jest ekologiczna?!) Większość ekologów i "obrońców zwierząt to to ludzie co najmniej małorozumni a dzięki nim wielu innym ludziom żyje się trudniej.
  • agnieszka 2012-10-03 21:28:38
    Trzeba odgornie zarzadzic humanitarne rozwiazania.Dla mnie to tradycja zacofania.
    Porzadny rolnik dba o dobro swoich zwierzat.
    CENY MOZNA POROWNAC W INTERNECIE.
  • agnieszka 2012-10-03 21:17:56
    Zwierzeta czuja bol i strach tak samo jak Pan Panie "rolniku".Hodujemy je by je jesc i uzytkowac ale musimy w najwyzszym stopniu dbac o ich dobrostan !
    SAma jestem hodowca i JESTEM ZDECYDOWANIE PRZECIW TARGOM ZWIERZECYM !
  • Rolnik 2012-10-03 21:02:16
    Pewnie, zamiast stworzyć właściwe przepisy i egzekwować je, to lepiej wydać zakaz i z głowy. Targi zwierząt to tradycja. W takim miejscu można porównać ceny, jakość proponowanych zwierząt. Drobni hodowcy np drobiu nie zareklamują się w prasie, targ to często jedyne miejsce, gdzie mogą znaleźć kupca.