Formularz znajdujący się na stronie urzędu danej miejscowości, umożliwiający bezpośredni skierowanie pytania do prezydenta, burmistrza lub wójta to coraz chętniej stosowany przez samorządowców sposób kontaktowania się z mieszkańcami.

Co ciekawe, metoda ta funkcjonuje zarówno w dużych jak i mniejszych gminach - między innymi w Gdańsku, Lublinie, Siechnicach, Cieszynie czy Ciepielowie.

Aby wypełnić taki formularz wystarczy wpisać swoje dane - można podać imię i nazwisko lub pseudonim, adres mailowy i zamieścić treść.

- Zarówno pytanie jak i odpowiedź pojawiają się na stronie internetowej, ale dane osób zadających pytanie są ukryte. Gdy odpowiedź nie może zostać udzielona publicznie n- a przykład na pytanie dotyczące wrażliwych spraw osobistych - wysyłana jest mailem  - wyjaśnia Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistrat.

Pytania dotyczą bowiem najróżniejszych spraw prowadzonych bądź planowanych inwestycjach drogowych, bezpieczeństwa, porządku w gminie, produktów promujących region, a także indywidualnych problemów mieszkańców. Bardzo często sami w ten sposób dzielą się swymi pomysłami i spostrzeżeniami na temat tego, co aktualnie dzieje się w ich otoczeniu. 

Na odpowiedzi zadający pytania czekają zazwyczaj do 30 dni. W mniejszych gminach przygotowuje je osobiście wójt lub burmistrz, po ewentualnej konsultacji z kierownikami odpowiednich wydziałów. W większych opracowywane są w imieniu prezydenta przez jego zastępców. 

- W Ciepielowie możliwość bezpośredniego kontaktowania się z wójtem przez Internet istnieje już od trzech lat. Wójt sam wpadł na ten pomysł i mieszkańcy naprawdę chętnie z niego korzystają - chcąc z najpewniejszego źródła wiedzieć jakie zmiany planowane są w gminie - tłumaczy Marcin Bielecki, administrator strony urzędu w Ciepielowie. 

Więcej na Portalu Samorządowym

Podobał się artykuł? Podziel się!