Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że rozmowy w Poznaniu dotyczyły także możliwości eksportu mięsa czerwonego do Chin, szczególnie wieprzowiny. Chińczycy obiecali, że nastąpi przyspieszenie w uznaniu świadectw weterynaryjnych, co jest podstawą do uruchomienia handlu.

Wiceszef resortu zaznaczył, że Polsce zależy na eksporcie wieprzowiny. Polskie firmy są także zainteresowane sprzedażą drobiu na tamten rynek, tym bardziej, że Chińczycy chętnie kupują od nas takie części kurczaków jak: skrzydełka, łapki, łebki, szyjki czyli to, co zwykle w Polsce było wyrzucane.

Wartość importu żywości z Chin w 2006 r. wyniosła 194 mln euro. Import z Chin stanowił 3 proc. całego importu rolno-spożywczego do Polski. W stosunku do 2005 r. import wzrósł o 6 proc. W 2006 r. sprowadzaliśmy z Chin głównie: jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (29 proc. importu), filety rybne zamrożone (głównie mintaja), warzywa suszone, orzeszki ziemne, nasiona słonecznika, herbatę. W I półroczu 2007 r. import z Chin wzrósł o 26 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2006 r., zaś struktura importu nie zmieniła się, ale nastąpił 2,5-krotny wzrost importu pomidorów przetworzonych oraz warzyw suszonych (fasoli).

Wartość eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do Chin wyniosła w 2006 r. 22,9 mln euro. Polski eksport do tego kraju stanowił jedynie ok. 0,3 proc. w eksporcie rolno-spożywczym ogółem. W 2006 r. Polska głównie sprzedawała do Chin serwatkę w proszku, cukier, pióra i wódkę.

Ardanowski poinformował, że podczas pobytu chińskiej delegacji na targach Polagra placówki naukowo-badawcze porozumiały się z partnerami z Chin w zakresie konkretnych wspólnych programów badawczych. Będzie też wymiana studentów i pracowników naukowych. W czerwcu w stolicy prowincji Yunnan Kunming podpisano memorandum w sprawie współpracy. Utworzono też polsko - chińskie Centrum Nauki i Technologii Rolniczych. Przyjazd chińskiej delegacji jest kontynuacją zobowiązań podjętych w Chinach, dotyczących współpracy między oboma krajami.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!