Minister rolnictwa Marek Sawicki przekonywał, że PSL to gwarancja zdrowej i bezpiecznej żywności. Ludowcy zapowiadają wprowadzenie ułatwień w bezpośredniej sprzedaży płodów rolnych.

Sawicki oświadczył, że jego ugrupowanie będzie nadal zabiegać o głęboką reformę unijnej polityki rolnej, która zapewni bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim mieszkańcom Europy. Zmiany miałyby uprościć mechanizmy wspólnej polityki rolnej, a w ich efekcie miałoby dojść do wyrównania dopłat dla rolników.

Kontynuowany będzie też program budowy dróg, świetlic, boisk i placów zabaw na wsi. PSL opowiada się za utrzymaniem oddzielnego systemu ubezpieczeń społecznych KRUS, jednak w "udoskonalonej formie".

PSL obiecuje, że priorytetowo potraktuje ochronę zagrożonych powodziami terenów Polski. Ugrupowanie chce przyspieszenia rozwoju energetyki odnawialnej, a także przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak poinformowała, że jej partia zaproponuje Polakom, którzy nie byli ubezpieczeni i nie mogą już pracować, rodzaj emerytury obywatelskiej. Ma ona dać bezpieczeństwo finansowe osobom, które nie mogą być już aktywne zawodowo.

Szefowa resortu pracy oświadczyła, że emerytura taka byłaby wprowadzana etapami - w pierwszej kolejności otrzymywaliby ją ci, którzy nie są ubezpieczeni w systemie powszechnym. Pytana o źródła finansowania powołała się na przykład obniżenia opłat dla OFE, co przyniosło spore oszczędności. Nie podała jednak konkretnego rozwiązania, które miałoby finansować proponowane przez PSL emerytury.

Podobał się artykuł? Podziel się!