W trzecim okresie raportowania, od 21 kwietnia do 20 czerwca 2011 roku, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach określił zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są w całej Polsce ujemne.

Obszar zagrożenia suszą (prezentowanym w poprzednim komunikacie) powiększył się we wszystkich kierunkach, w największym stopniu w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.

W porównaniu do drugiego komunikatu, prawie we wszystkich badanych miejscowościach nastąpił spadek wartości klimatycznego bilansu wodnego (oprócz małych obszarów w okolicach Tarnowa, Suwałk, Bielsko-Białej). Średni spadek KBW dla Polski wyniósł 14 mm, oznacza to dalsze zwiększenie deficytu wody dla roślin uprawnych.

W 11 województwach nastąpił wzrost powierzchni zagrożonej suszą rolniczą, natomiast spadek wystąpił jedynie w województwie lubelskim. Susza w Polsce występuje na powierzchni 24,4 proc. gruntów ornych (10 dni temu występowała na powierzchni 21,7 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!