Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Piotr Hałuszczak powiedział, że Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) to najbardziej aktywne organizacje działające na terenach wiejskich. - KGW są częścią Kółek Rolniczych, ale w ok. 80 proc. z nich w Pomorskiem to kobiety przejęły władzę - dodał.

Powiedział, że do założenia koła potrzeba minimum 10 pań. Najczęściej należy 20-25 kobiet. - Zdarzają się także rekordziści i w kole działa nawet ponad 100 kobiet, np. we wsi Wysin w gm. Liniewo - dodał.

Zauważył, że koła nie ograniczają swojej aktywności tylko do sfery kulinarnej, ale są animatorami życia społecznego i kulturalnego na wsi i np. ubiegają się o środki unijne, organizują kursy komputerowe i wydają książki.

KGW powstają także w miejscowościach położonych w pobliżu aglomeracji trójmiejskiej, do których przeprowadzili się mieszkańcy Trójmiasta. - Inicjatorkami powstania koła w Koleczkowie, położonym niedaleko Gdyni, były aktorka i dentystka, wcześniej mieszkanki miasta - wyjaśnił prezes. Na podobnej zasadzie koła powstały także w podgdańskich miejscowościach Łapinie i Przyjaźni.

Hałuszczak uważa, że chęć działania kobiet wynika z potrzeby integracji, pokazania swoich umiejętności, nauczenia się czegoś nowego. Kobiety najczęściej spotykają się w świetlicach wiejskich, w remizach OSP, w szkołach albo w mieszkaniu sołtysa lub przewodniczącej koła.

Ważnym dla środowiska wydarzeniem w regionie jest Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Celem tegorocznej, dziewiątej już jego edycji jest m.in. integracja pomorskiej społeczności wiejskiej, popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu oraz kultywowanie tradycji.

Powiatowe turnieje odbędą się w sobotę w Wejherowie a w niedzielę w Pucku. Finał wojewódzki turnieju odbędzie się na wiosnę 2012r. w Starogardzie Gdańskim.

Kierownik biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wejherowie, Hanna Rocławska powiedziała, że podczas turnieju w tym roku panie rywalizują w pięciu konkurencjach. Muszą przygotować tradycyjną potrawę z kapusty, planszę tematyczną na temat "sport w naszej wsi", scenkę kabaretową pt. "w kolejce", zaprezentować "modę sportową na wesoło" oraz zatańczyć "mazura". Każdego roku konkurencje są inne.