Radca ds. Rolnych Ambasady Amerykańskiej Michael Henney oraz Dyrektor Ogrodu Botanicznego w Powsinie Jerzy Puchalski otworzyli ścieżkę edukacyjną w dowód uznania dla Amerykańskiego Programu Wsparcia Żywnościowego oraz Programów Pomocy Technicznej i Rozwoju dla Polski po roku 1989.

Ścieżka edukacyjna „Od katalpy do ambrowca po liściach tulipanowca - rośliny północnoamerykańskie" dedykowana jest członkom Polsko-Amerykańskiej Wspólnej Komisji ds. Pomocy Humanitarnej oraz grupie ekspertów i doradców rolniczych, którzy pracowali w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

Stany Zjednoczone na mocy ustawy o amerykańskiej pomocy dla Polski z 1988 r. udzieliły wsparcia finansowego Komisji. Fundusze te przeznaczone zostały m.in. na odbudowę infrastruktury rolniczej. Programy Pomocy Technicznej i Rozwoju sfinansowane zostały ze środków przyznanych na mocy ustawy o Pomocy Demokracjom w Europie Wschodniej (SEED Act - ustawa nasienna) z 1989 r. Fundusze przekazane zostały m.in. na wdrożenie programów rolniczej pomocy technicznej, które pomogły w odbudowaniu sektora rolnego w Polsce.

- Ta ustawa zasiała nie tylko demokrację, ale także pierwsze nasiona w budowie infrastruktury - powiedział Lee Feinstein, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Amerykanie byli pierwsi. Doradcy rolni z USA współpracowali w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych m.in. z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego. Wspomagano kredytami m.in. budowę infrastruktury na obszarach wiejskich.

- W tamtych czasach było niewiele projektów komercyjnych realizowanych w rolnictwie - powiedziała Judith Phillips z Ministerstwa Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

W ramach współpracy Komisji przeznaczono w sumie 1 mld dolarów amerykańskich.

- Dziękuję w imieniu Prezydenta za te 20 lat. Kontakty polsko-amerykańskie były zawsze żywe, a to co powstało przed 20 laty jest chlubą narodu amerykańskiego, a nam wypada powiedzieć dziękuję - powiedział prof. Tomasz Borecki, doradca Bronisława Komorowskiego.

Ogród botaniczny w Powsinie wzbogacił się o 41 najbardziej interesujących gatunków roślin ze Stanów Zjednoczonych.

Gościem uroczystości upamiętniającej współpracę polsko-amerykańską był także prymas senior Józef Glemp.

Podobał się artykuł? Podziel się!