PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy mamy suszę?

Autor: farmer.pl/ IMGW

Dodano: 05-09-2012 10:13

Tagi:

Susza hydrologiczna odnosi się do okresu, gdy przepływy w rzekach spadają poniżej przepływu średniego, a w przypadku przedłużającej się suszy meteorologicznej obserwuje się znaczne obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych.Monitoring sytuacji hydrologicznej wskazuje na utrzymywanie się niskich stanów wody na większości rzek kraju. Dotyczy to szczególnie dorzecza Wisły w południowej i centralnej części kraju.

Obniżenie się stanu wody powoduje zmniejszenie się ilości wody w korytach rzecznych. Z chwilą spadku przepływu poniżej wartości średnich z wielolecia (SSQ)sytuacja hydrologiczna jest szczegółowo analizowana pod kątem możliwości wystąpienia niżówki hydrologicznej.
Aktualnie wartości przepływu wody w rzekach w większości stacji wodowskazowych układają się w pobliżu wartości przepływu średniego niskiego (SNQ). Wskazuje to na zagrożenie niżówką hydrologiczną, szczególnie w dorzeczu górnej i środkowej Wisły. Przy dalszym obniżaniu się stanów wody mogą wystąpić braki wody dla odbiorców korzystających z ujęć wód powierzchniowych. Pogorszy się również jakość wody ze względu na zwiększenie stężenia zanieczyszczenia.

Susza jest zjawiskiem ciągłym o zasięgu regionalnym i oznacza dostępność wody poniżej średniej w określonych warunkach naturalnych. Suszą nazywa się nie tylko zjawiska ekstremalne, ale wszystkie, które występują w warunkach mniejszej dostępności wody dla danego regionu.
Obserwowany w bieżącym roku hydrologicznym (od 1 listopada 2011) niedobór opadów wpływa na systematyczne obniżanie się poziomu wody w rzekach całego kraju.

Utrzymujące się w pobliżu wartości średnich miesięczne sumy opadów okresu zimowego nie wpłynęły korzystnie na odbudowę zasobów wód powierzchniowych i podziemnych, których znaczne obniżenie obserwowano na jesieni 2011 roku. Przebieg warunków meteorologicznych (w okresie od czerwca do sierpnia 2012) powodował okresowe gwałtowne wzrosty stanu wody jednak bez możliwości uzupełnienia zasobów wód powierzchniowych i gruntowych. Opady występujące w ciągu okresu letniego (VI-VIII) miały nierównomierny rozkład przestrzenny i w przeważającej części były to opady burzowe.

Okres jesieni, który na ogół nie daje możliwości odbudowy zasobów wodnych, będzie sprzyjał dalszym spadkom stanu wody i pogłębianiu się niżówki hydrologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!