W porównaniu z rokiem poprzednim daje to wzrost eksportu o ponad 21 proc. To mniej, niż w pierwszym czy drugim roku po akcesji. Największym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych, bo aż prawie 70-ciu proc. naszego eksportu, są kraje „starej 15”.

Waldemar Guba Ministerstwo Rolnictwa: - Dużo szybsze tempo przyrostu ma eksport do nowych krajów Unii Europejskiej, co jest bardzo ciekawym zjawiskiem.

Za granicę wysyłamy najczęściej ciasta, soki, sery i owoce. Na wzroście eksportu cały czas korzysta też cała branża mięsna. Osiągnięcie rekordowych wyników zapowiadają drobiarze. Według najnowszych szacunków tegoroczna produkcja białego mięsa przekroczy 1milion 100 tysięcy ton.

Leszek Kawski Krajowa Rada Drobiarstwa: Przyglądając się trendowi zakładamy, że może to być rekordowy rok, jeśli chodzi o eksport. Ciągle zainteresowanie polskim mięsem jest. Oznacza to, że wielkość polskiego eksportu mięsa drobiowego najprawdopodobniej przekroczy 200 tysięcy ton. Rekordowe wyniki notują też producenci wołowiny i wieprzowiny. Choć w tej chwili nastroje w obu tych branżach bardzo się różnią.

Witold Choiński „Polskie Mięso”: -Zdecydowanie lepiej powodzi się producentom wołowiny i taka sytuacja będzie się utrzymywać.

Dobre wyniki w eksporcie spowodowały dodatnie saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Wiadomo już, że za dziewięć miesięcy tego roku sięgnęło ono ponad 1,5 miliarda euro. To o 1/3 więcej niż w 2005.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!