Chcesz zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne żniwa na Mazowszu, zapoznać się z narzędziami wykorzystywanymi do ścinania, młócenia, czyszczenia czy mielenia ziarna, poznać obrzędy dożynkowe i zobaczyć barwny korowód? Wybierz się w przedostatnią niedzielę sierpnia do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym – XII już Dożynki Województwa MazowieckiegoDożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. W kulturze polskiej dożynki mają głębokie korzenie. I choć wiążą się z dawnym świętem Słowian, które przypadało na równonoc jesienną (23 września), to dziś mają charakter religijny – związany z podziękowaniem Bogu za plony, oraz ludowy – związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. odbędą się 22 sierpnia br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Uroczystość rozpocznie msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego – Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Libery. Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku będą to Wojciech Wilamowski i Marta Kaczorowska. Starostowie dożynek przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Jednym z najważniejszych elementów imprezy będzie prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.

Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe. Będzie to również świetna okazja do podsumowania rolniczych konkursów i plebiscytów.