PRZEGLĄD PRASY: Od stycznia 2007 r. wzrosły ceny podstawowych produktów rolnych. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że najszybciej drożeją zboża. Za pszenicę trzeba zapłacić o 36,6 proc. więcej niż w styczniu 2007 r. i o 7,1 proc. więcej niż miesiąc temu. Zyto zdrożało o 20,1 proc. w stosunku do początku zeszłego roku i prawie 010 proc. od grudnia 2008 r.

Mimo ostatnich spadków cen mięsa o 10 proc więcej niż rok temu płacimy za wieprzowinę, a o 7 proc. za drób. Zdaniem Marty Skrzypczyk, analityka rynków rolnych z Banku Gospodarki Żywnościowej, wzrost cen ma charakter spekulacyjny i wynika przede wszystkim z sytuacji na rynkach światowych.

- W Polsce były stosunkowo dobre zbiory i ciągle jeszcze mamy całkiem spore zapasy zbóż, więc nie ma podstaw do takiego wzrostu cen - mówi Skrzypczyk. Jej zdaniem, w najbliższym okresie powinno dość do uspokojenia nastrojów na rynku zbóż. - Natomiast możemy się spodziewać wzrostu cen mięsa, ponieważ przy tak drogich paszach produkcja wieprzowiny stała się nieopłacalna - spada więc pogłowie trzody chlewnej - stwierdza Skrzypczyk. Jej zdaniem, wieprzowina i drób będą drożeć w III i IV kwartale tego roku. Skrzypczyk uważa, że drogie zboża nie spowodują wzrostu cen artykułów spożywczych, ponieważ producenci uwzględnili już to w cenach żywności.

Źródło: Parkiet

Podobał się artykuł? Podziel się!