Decyzja o zmianie taryf energii elektrycznej została zatwierdzona przez prezesa URE 17 stycznia.

Wysokość podwyżek dla poszczególnych spółek sprzedających energię jest zróżnicowana i waha się od 19,5 proc. dla Zakładu Energetycznego Warszawa Teren (ZEW-T) do prawie 30 proc. dla Lubelskich Zakładów Energetycznych (LUBZEL).

Zmiany w taryfie dla dostawców energii przekładają się na wzrosty płatności miesięcznych gospodarstw domowych - łącznie za energię i usługę jej dostarczenia. Odbiorcy zużywający 1,5 tys. kilowatogodzin (kWh) rocznie (od 1,5 do 2 tys. kWh energii zużywa przeciętne gospodarstwo domowe) zapłacą w ciągu miesiąca średnio o 4-7 zł więcej. W przypadku zużycia na poziomie 3 tys. kWh wzrost cen wyniesie 8-14 zł miesięcznie.

Skutek podwyżek najsłabiej odczują mieszkańcy Rzeszowa i okolic (tam ceny energii wzrosną średnio o 9,2 proc.), najmocniej mieszkańcy Lubelszczyzny (podwyżka o 15,1 proc.).

Zdaniem URE, na wzrost cen energii największy wpływ mają podwyżki cen węgla, potrzeby modernizacji i rozwoju zgłaszane przez wytwórców oraz konieczność finansowego wspierania rozwoju źródeł odnawialnych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!