To podwójne biesiadowanie jest efektem sporu pomiędzy organizatorami, którzy dotychczas wspólnie urządzali tę imprezę.

Siedem poprzednich biesiad odbywało się w Kurowie. Organizowane były wspólnie przez Stowarzyszenie "Podlaska Biesiada Miodowa", starostwo wysokomazowieckie, gminę Kobylin Borzymy i Narwiański Park Narodowy (NPN) (w Kurowie jest jego siedziba).

W tym roku Stowarzyszenie oddzieliło się i samodzielnie organizuje imprezę w Tykocinie jako "VIII Podlaską Biesiadę Miodową". Janina Czyżewska, prezes tej organizacji, tłumaczy, że "wyczerpała się możliwość współpracy z NPN". Dodała, że wynikło to ze zmian w dyrekcji, jakie nastąpiły w tym roku.

"Do dzisiaj oficjalnie nie wiedzieliśmy, że Stowarzyszenie oddzielnie organizuje tę imprezę w Tykocinie. Oczywiście mieliśmy pewne informacje, ale nie miały one oficjalnego charakteru: pisma ani wiadomości telefonicznej nie otrzymałem" - powiedział PAP Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego. Park organizuje w tym samym terminie własną, "VIII Biesiadę Miodową w Kurowie".

"Teraz najważniejsza jest organizacja biesiady, ale po imprezie pójdziemy do sądu" - odpowiada na to Czyżewska.

W oświadczeniu umieszczonym na internetowej stronie Stowarzyszenia napisała, że posiada ono prawa autorskie do nazwy, znaku i certyfikatu imprezy. Zapewnia, że to Stowarzyszenie było głównym animatorem przedsięwzięcia, za co trzy lata temu otrzymało nagrodę za pomysł w konkursie "Marka Roku" województwa podlaskiego.

Dodała także, że dyrekcja NPN bez zgody Stowarzyszenia skopiowała regulamin, kartę zgłoszenia i wykorzystując bazę danych Stowarzyszenia, rozesłała informacje do pszczelarzy, że Biesiada organizowana będzie w Kurowie przez NPN.

Dyrektor Modzelewski stwierdził, że nic nie wie, jakoby Stowarzyszenie posiadało wyłączność praw autorskich.

Podlaska Biesiada Miodowa ma już kilkuletnią tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Podczas imprezy wybierane są najlepsze i najsmaczniejsze miody Podlasia.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!