Jałowica Lara 7 zdominowała na początek kategorię zwierząt 18-19-miesięcznych, a potem sięgnęła po tytuł superchampionki. Jej hodowca Ryszard Klimczyk ma rodzinne gospodarstwo rolne w Porębie (Śląskie), w którym hoduje w sumie 74 krowy. W niedzielę odebrał 5 nagród: dwie dla wicechampionek, dwie dla championek i jedną dla superchampionki.

Jego zdaniem kluczem do tego, by zwierzęta hodowlane zdobywały nagrody na wystawach i przynosiły korzyść hodowcy, jest odpowiedni dobór buhajów do krów-matek oraz dobrze dobrana pasza. - Jest takie powiedzenie wśród hodowców: krowę doi się pyskiem. To znaczy, że takie będziemy mieć mleko, jaką paszę damy krowie - wyjaśnił Klimczyk.

Pięć razy po puchary dla najpiękniejszych krów i jałowic wystawy wychodził również w niedzielę prezes zarządu Kombinatu Rolnego Kietrz Mariusz Sikora. Zwierzętom wyhodowanym w Kombinacie Rolnym Kietrz przyznano jeden tytuł wicechampiona, trzy tytuły championów i tytuł superchampionki Balladzie w kategorii krów w III laktacji i starszych. Na pytanie, jak hodować krowy-championki, Sikora odpowiedział, że nie ma na to prostej recepty. - Można to porównać jedynie do sztuki - stwierdził.

Na odbywającą się w sobotę i niedzielę w Kamieniu Śląskim podczas Opolagry Śląską Wystawę Bydła Hodowlanego zjechało 27 hodowców ras mlecznych z dwóch województw: opolskiego i śląskiego. Przywieźli w sumie 77 jałowic i 24 krowy oraz 17 cieląt.

Oprócz tego rywalizację w swojej kategorii mieli też hodowcy bydła ras mięsnych. Sześciu hodowców z czterech województw (opolskiego, śląskiego, łódzkiego i dolnośląskiego) przywiozło w sumie 19 zwierząt reprezentujących pięć ras.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, odpowiedzialny za rolnictwo, wyraził uznanie wobec hodowców bydła. - Cieszy to, że ludzie, którzy widzą przyszłość w produkcji mleka i hodowli bydła mięsnego, spotykają się na Opolszczyźnie - podsumował podczas pokazu nagrodzonych zwierząt w Kamieniu Śląskim.

Organizatorami wystaw były Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego odbyła się po raz piąty, trzeci raz w Kamieniu Śląskim podczas wystawy rolniczej Opolagra.

Podobał się artykuł? Podziel się!